Със сигурност е изкушаващо да почистите с прахосмукачка по-голямата част от отпадъците в дома си. Някои видове отпадъци обаче могат да причинят повече вреда, отколкото полза на електроуреда. Експертите обясниха, че не трябва да почиствате с прахосмукачка, ако не искате да „унищожите“ уреда.
Какво не трябва да правите с прахосмукачка - какъв вид боклук е опасен за събиране
Прахосмукачката може да почисти мръсотията в цялата къща за секунди, поради което е незаменим помощник за много от нас. Една добра прахосмукачка често може да направи мръсния под да изглежда като нов, а мръсотията от улицата или разлятата течност в кухнята ще се изпари за минути.
Много хора използват прахосмукачки за почистване на дивани, възглавници и дори интериор на автомобили. Изглежда, че няма нищо, което да не може да се почисти с прахосмукачка, но това не е вярно: има боклуци, които все пак е по-добре да не се събират с тази техника (особено ако не е евтина), пише британският таблоид Express.co.uk.
Докато някои предмети, които могат да повредят прахосмукачката ви, са по-очевидни - като счупено стъкло - има и други, които може да събирате с прахосмукачката си, без да осъзнавате, че причиняват сериозни повреди на уреда ви. Експерти по защита на потребителите разкриха кои предмети никога не трябва да се почистват с прахосмукачка.
Ето кои са те:
Малки остатъци от стъкло
Може да е изкушаващо просто да почистите с прахосмукачка малките парченца стъкло, останали от нещо счупено, но това може да причини сериозни щети, една от които е скъсване на торбичката, ако имате такава.
Следователно, влажна кухненска кърпа е най-добрият вариант за стъкло, дори за най-малките остатъци.
Земя или пръст
Ако често сте в градината, тогава събирането на мръсотия и почва с прахосмукачка също е доста изкушаващо. Но възможно ли е да се събира почва с прахосмукачка?
Според експерти може да се случи обратното - само ще натикате мръсотията и пръстта по-дълбоко в килимите си. Освен това, замърсяването запушва филтъра на прахосмукачката и ще трябва да го сменяте по-често от необходимото.
За да премахнете мръсотията, оставете я да изсъхне, след което внимателно я изметете и почистете с лопатка, за да предотвратите по-нататъшното ѝ разпространение в килимите и образуването на петна.
Това важи и за това дали солта може да се почиства с прахосмукачка - ако е суха, тогава да. Но мократа сол, захар, кафе или други насипни продукти не могат да се почистват с прахосмукачка, тъй като запушват филтъра.
Пепел, дървени стърготини, пясък и други
Тези, които правят ремонти или просто обичат да се занимават с бъркотия, забелязват, че дори и да се натрупа малко пясък, дървени стърготини или пепел наоколо, те вече създават бъркотия.
Прахосмукачката може да изглежда като най-ефективния начин за премахване на този вид отпадъци, но това не е добра идея: точно както пръстта или мократа сол, тя може да запуши филтъра и да повреди прахосмукачката ви.
Вместо това, попийте мястото и след това изметете останалите отпадъци.
Малки предмети
Много от нас, забелязвайки малки предмети, просто ги засмукваме с прахосмукачката. Но въпреки малкия си размер, те могат да причинят сериозни щети, включително счупване на вътрешните тръби на вашата прахосмукачка.
Затова винаги събирайте малки предмети с ръце и ги изхвърляйте в кошчето, особено предмети като карфици или кламери.
Що се отнася до това дали е възможно да се събира коса с прахосмукачка, е малко вероятно да е възможно напълно да се избегне засмукването ѝ. По-добре е обаче първо да съберете големи количества животински косми или козина с метла или четка, а след това да ги почистите с прахосмукачка. / jenata.blitz.bg