Пластмасов убиец в кухнята ви? Вижте какво тихо разрушава сърцето ви!

Този често срещан химикал може да е скрит навсякъде около вас – а последствията са шокиращи

https://jenata.blitz.bg/index.php/zdrave/plastmasov-ubiec-v-kuhnyata-vi-vizhte-kakvo-tiho-razrushava-sarceto-vi Jenata.blitz.bg
Пластмасов убиец в кухнята ви? Вижте какво тихо разрушава сърцето ви!

В кухнята или болничната ви стая може да се крие пластмасов „убиец“. Въпросният химикал е диоктил фталат (DEHP), който се среща в предмети от бита, включително контейнерите (кутиите) за храна и интравенозни сакове. 

Според изследователите, това вещество увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания. За това пише „Interesting Engineering“, позовавайки се на анализ на учени от NYU Langone Health.

„Техният нов анализ, базиран на данни за глобалното здраве и въздействието върху околната среда, свързва излагането на DEHP с 356 238 смъртни случая в световен мащаб през 2018 г., което представлява 13,5% от всички случаи на сърдечно-съдови заболявания сред хора на възраст между 55 и 64 години“, се казва в статията.

От тях 349 113 смъртни случая са били пряко свързани с употребата на пластмаса.

„Използвани, за да направят пластмасата гъвкава и здрава, фталатите като DEHP попадат в храната, водата и дори във въздуха, който дишаме. Веднъж попаднали в тялото, те се разграждат на вредни съединения, които нарушават хормоните, влошават метаболизма и увреждат сърдечно-съдовото здраве“, обясниха от Interesting Engineering.

Проучването установи също, че ефектите от излагането на веществото са неравномерно разпределени по света. По-специално, последиците са най-силно усетени в страни от Южна Азия и Близкия изток, където близо 17% от случаите на сърдечно-съдови заболявания в някои региони са свързани с излагане на химикала.

„В някои части на Близкия изток и Южна Азия нивата на експозиция на DEHP са били шест пъти по-високи, отколкото в Европа“, казват изследователите.

Също така, заедно с Източна Азия и Тихоокеанския регион, тази област е отговорна за повече от 73% от всички смъртни случаи от сърдечно-съдови заболявания в световен мащаб, свързани с DEHP.

„Има ясна разлика в това кои части от света понасят най-голяма тежест от повишените сърдечни рискове от фталатите“, каза старшият автор на изследването Леонардо Трасанде.

Какво се случва, когато DEHP попадне в тялото?

Когато DEHP попадне в тялото, той се разгражда на няколко метаболита, които тихомълком нарушават важни биологични системи, включително пречат на хормоналните нива, променят метаболизма на глюкозата и мазнините и причиняват възпаление в артериалните стени. Такива фактори са предвестници на инфаркти, инсулти и други сърдечно-съдови кризи.

„Проучването също така изчислява, че въздействието на този вреден пластмасов химикал може да струва на света между 10,2 трилиона и 3,74 трилиона долара за една година. Тази цифра включва не само разходите за здравеопазване и загубените заплати, но и по-широката обществена стойност на съкратените животи“, отбелязва публикацията.

Водещият автор на изследването Сара Хайман добави: „Като подчертаваме връзката между фталатите и водеща причина за смърт в световен мащаб, нашите открития допълват нарастващия брой доказателства, че тези химикали представляват значителен риск за човешкото здраве.“

Други изследвания на учени

Преди това учените установиха, че една структура в Китай е забавила въртенето на Земята и е изместила полюса. Говорим за известния язовир „Трите клисури“, а именно за огромния резервоар, който той е образувал на река Яндзъ в провинция Хубей.

Проучването показа също, че изкуственият интелект се учи да променя мнението ви и го прави по-добре от хората. По време на експеримента ботовете анализирали пола, възрастта, етническата принадлежност и политическите предпочитания на своите събеседници, а също така изграждали аргументи, които точно отразявали техните ценности и слабости. / jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай