5 причини детето да не иска да се храни

За съжаление, ситуацията няма как да се коригира с помощта на стимули

https://jenata.blitz.bg/index.php/mama-i-bebe/5-prichini-deteto-da-ne-iska-da-se-hrani Jenata.blitz.bg
5 причини детето да не иска да се храни

Как да нахраня детето? Този въпрос възниква неизбежно във всяко едно семейство с малко дете. 

И докато някои родители се оплакват от постоянната липса на апетит на рожбата си, други се сблъскват с този проблем от време на време.

Повечето родители започват да се притесняват, ако детето им не се храни добре. Това важи особено за малките деца, които имат лош апетит. Те често капризничат, изяждат само част от порцията, проявяват избирателност към храната или изобщо отказват да ядат.

Зъболекар и баща: Никога не позволявайте на децата тези 10 неща!

За съжаление, ситуацията няма как да се коригира с помощта на стимули, които да принудят детето да се храни.

Съществуват няколко причини, заради които детето може да откаже да яде, които родителите трябва да помнят. Ето ги и тях:

Първа причина

Започваме с най-важната - медицинската. Ако детето е болно, то често отказва да яде.

Децата реагират на първите признаци на заболяване мигновено. Ако хлапето ви е станало бледо, капризно или се оплаква от болки в корема, не отлагайте посещението при лекаря! Може би това е началото на някакво заболяване.

Друга честа причина за отказ от храна са... хелминтите. Затова е по-добре да се презастраховате. Ако забележите някой от горните признаци, проверете здравето на рожбата си.

Забравете за тях: Тези храни са смъртоносно опасни за детето ви

Но ако вие и вашият педиатър сте сигурни, че тя е напълно здрава, трябва да потърсите други причини за липсата на апетит.

Причина № 3

Напълно е възможно вашето мъниче да не е във възторг от кулинарните ви таланти. Срамно е, разбира се, но се случва.

Важно е да запомните, че малките деца имат особен вкус. Това, което възрастните смятат за вкусно и здравословно, на едно дете може и да не се хареса. И това е напълно нормално, все пак то е личност.

Детето трябва да привиква постепенно към новите храни, без да бъде насилвано или да му се изнасят лекции. И не се страхувайте да го попитате какво иска да яде за вечеря.

Втора причина 

Децата са малки естети. За тях е много важно храната в чинията да е красива и апетитна. Разбира се, красивото представяне на ястието ще изисква известно време от ваша страна, но изяденото количество веднага ще се увеличи.

Златно правило: Ето по колко пъти на ден трябва да яде детето!

Между другото, това е практически единственият начин да научите наследника си да яде храни, които не обича - към някои изключително полезни, но не толкова вкусни за него овесени ядки или към пюре от броколи и моркови.

Причина номер четири 

Ако детето е свикнало всяко хранене да бъде превърнато в цирково представление от грижовните мама и татко, тогава без подходящо шоу няма смисъл да се надявате на празна чиния. Все пак децата са истински консерватори и им е трудно да се откажат от познатата си среда.

Между другото, точно по тази причина детето може и да не иска да се храни на ново място. В този случай основното е да не се паникьосвате. След приключване на периода на адаптация апетитът определено ще се върне. 

Пета причина 

Много често лошият апетит е следствие от заседнал начин на живот. Студът или вятърът не са причина да откажете разходка. Както знаете, няма такова нещо като лошо време, има само лоши дрехи.

DevSci: Бебетата започват да разбират езика още на 4 месеца

Облечете се според времето и излезте навън! Опитайте да се разхождате на чист въздух по 2-3 часа сутрин и вечер, вместо да гледате анимационни филми по телевизията и много скоро наследникът ви ще ви зарадва с желание да похапне. 

Не искам, няма! 

Ако въпреки всичките ви усилия детето упорито отказва да яде, може би просто не е гладно.

Често родителите забравят, че децата имат добре развит механизъм за саморегулация. И ако са хапнали лошо на закуска, ще компенсират с обяда. 

Главното е да не се опитате да тъпчете детето си със сладкиши и други "празнокалорични" закуски между храненията.

6 грешки, които всяка майка допуска

И най-важното - не се опитвайте да го нахраните насила или да го заплашвате с наказание за това, че не вечеря. Не превръщайте времето за хранене в истинско мъчение както за себе си, така и за детето си! 

В крайна сметка здравата психика на детето и атмосферата на любов и доброта във вашия дом са ценностите, с които можете да преодолеете всякакви трудности и да се справите с всички проблеми. /jenata.blitz.bg

 

Горещи

Коментирай