Чудодейни съвети: Пет трика за богата реколта от сочни домати

Да, всеки обича да ги похапва, но отглеждането им е истинско предизвикателство

https://jenata.blitz.bg/index.php/relaks/cudodeini-sveti-pet-trika-za-bogata-rekolta-ot-socni-domati Jenata.blitz.bg
Чудодейни съвети: Пет трика за богата реколта от сочни домати

Кой не обича салатка със сочни домати?! Малцина ще отговорят отрицателно.

Но отглеждането на домати е проблем, с който опитни и начинаещи градинари са се сблъсквали поне веднъж. Често пъти се проваляме и обикновено това води до лоша реколта.

Доматите от този сорт са супер вкуси, а клоните се пръскат от плодове

Но спокойно – има доказан начин да коригирате ситуацията и така да накарате доматите да дадат повече плодове. Даже начините са точно пет.

Именно за тях ще поговорим от jenata.blitz.bg. Благодарение на тези пет трика ще си гарантирате богата реколта от сочни домати.

Не подготвяйте твърде богата и питателна почва за реколтата в оранжерията. 

Не поливайте доматите през първите две до три седмици след засаждането. В дупката има достатъчно вода за нормално вкореняване на растенията, а ограничаването на поливането ще активира по-нататъшното развитие на почвата от корените. 

За богата реколта от домати – пъхнете това в дупката, в която ще ги садите

В същото време не позволявайте почвата да изсъхне твърде много, тъй като това е опасно за всички домати. Започнете активно поливане само когато започне масовото плододаване.

Не прехранвайте доматите с азот на всички етапи от вегетационния период. Факт е, че така растенията увеличават зелената маса и плодът се забавя. Можете да спрете „омазняването“ на домата като намалите поливането и премахнете един до три големи долни листа.

Друг проблем при отглеждането им екогато цветните гроздове прераснат. Такава четка трябва да се прищипе, оставяйки върху нея пет до седем плода.

След засаждането забравете за торенето с азот. Първото торене се прилага само когато петият или шестият клъстер започне да цъфти, а торът трябва да бъде поташ (калиева тор).

Ето кaкво никога не трябва да засаждаме до доматите

Освен това опитният градинар Елена Литвинова каза, че по време на периода на образуване на яйчниците и плододаване е необходимо да се „оплодят“ растенията и да се насити почвата с микроелементи. 

Според нея за това са подходящи овесените ядки, които се продават в магазините за стотинки. Те съдържа калий, магнезий, фосфор, както и витамини от група В. / jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай