Вкусна сръбска баница по традиционна рецепта - изненада за сетивата

Технологията, по която се приготвя типичната сръбска баница гужвара е различна от нашенската

https://jenata.blitz.bg/index.php/vkusotii/vkusna-srbska-banica-po-tradicionna-recepta-iznenada-za-setivata Jenata.blitz.bg
Вкусна сръбска баница по традиционна рецепта - изненада за сетивата

Баницата е част от българския бит и култура. Традиционно печивото се приготвя като част от обредната трапеза, както и като вкусна закуска без конкретен повод.

Плънката на баницата, която са приготвяли дедите ни, е била съобразена със сезона, повода и празника – тиква за Бъдни вечер, когато се сервират постни ястия; месо пред ловния сезон; ябълки в периода на зреенето им; сирене и яйца за облажване; свежи зелении от природата през пролетта...

Вече не редя и не навивам корите, намерих цаката на вкусната баница

У нас се приготвят редена баница, вита баница и баница от смесен тип, като в различни части от страната и на диалект витата баница е наричана още свивник, крива баница, раченик/ръченик, тепсийник/тепсийница.

Произход на думата баница

Произходът на името на вкусното печиво е славянски и според етимологичния речник произлиза от праславянската форма гыбаница, която се е променила на гбаница и е останала и до днес в езика ни като баница.

Думата гибàйница, близка до праславянската форма, се употребява в сръбския език. Ако погледнете традиционна сръбска рецепта за баница, ще ви направи впечатление, че там всъщност пише гбаница, тоест запазена е праславянската форма за име на печивото.

Сръбска баница – прилики и разлики с нашата

Сръбската кухня безспорно е повлияна от източни и западни култури, преминали през тези земи. И тъй като страната е много близо до България, то това влияние е сходно и при нас.

Като изключим плескавицата, кухнята ни е изключително сходна със сръбската, като дори има ястия, които приготвяме напълно идентично, по сходни рецепти и за които не можем да отбележим съществени разлики. Такава е баницата с яйца и сирене, която се приготвя по идентична рецепта и начин както у нас, така и в Сърбия.

Такава вкусна баница с праз и кисело зеле през живота си не сте яли

В България обаче правим и баници с коприва и ориз, със зеле, с риба, с месо, сладки баници с тиква или ябълки. Това разнообразие от плънки не е характерно за Сърбия.

В тази балканска страна освен баницата с яйца и сирене, се поднася и типична сръбска баница, непозната като начин на приготвяне у нас – мачканата баница, наричана гужвара. Тя се прави от намачкани кори, потопени в смес от яйца, мляко, свинска мас и каймак.

Тоест технологията, по която се приготвя типичната сръбска баница гужвара е различна от нашенската – докато у нас поръсваме корите с плънката, то в Сърбия ги мачкат и топят в нея.

Има разлика и в продуктите. В нашата баница не присъстват каймак и свинска мас, докато те са сред основните съставки в сръбския гужвар.

За да усетите разликата и изненадате приятно сетивата си, от jenata.blitz.bg ви предлагаме да си направите една сръбска гужвара. На рецептата попаднахме в сайта на големия готвач Иван Звездев. 

Баница - Гибаница с газирана вода

Необходими продукти:

500 гр. кори за баница
300 гр. сирене
200 гр. кисело мляко

4 яйца
100 мл. олио
200 мл. газирана вода 

Начин на приготвяне:

В купа се слага сиренето. Смачка се с вилица много добре. Разбиват се яйца за кратко и се слагат при сиренето. С миксер те се разбиват за минута за да стане крем.

Николина Чакърдъкова издаде тайната си рецепта за баница, топи се в устата

Тогава се добавя кисело мляко, олио и се разбива за кратко. Сипва се газирана вода и още веднъж се разбърква.

Голяма тава с размер 36 см. се намазва добре с олио. Слагат се три листа кори.

След това се взема една кора и се мачка за да стане топка. Топи се в сместа със сирене и се слага в тавата.

Така се оформят и останалите кори като се топят в сместа с яйца и сирене.

С последните две кори се покрива баницата. Правят се прорези с нож. Така баницата се слага в предварително загрята фурна до 200 градуса.

Пече се 15 минути. След това температурата се намалява на 170 градуса и в ниската част печенето продължава около 40 минути.

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

 

 

Горещи

Коментирай