5 мита за кефира, които се оказаха голяма измишльотина

Напитката е особено предпочитана сред тези, които се грижат за фигурата си, хранят се правилно и отслабват

https://jenata.blitz.bg/krasota/5-mita-za-kefira-koito-se-okazaha-golyama-izmishlyotina Jenata.blitz.bg
5 мита за кефира, които се оказаха голяма измишльотина

Около някои хранителни продукти, които се радват на голям потребителски интерес, често витаят куп митове.

Как и кога възникват такива погрешни схващания - не е известно. Те се разпространяват упорито от уста на уста и карат много хора да коригират хранителните си навици. За съжаление, много често това не води към по-добро, а точно обратно - вреди на организма. 

Именно по тази причина те трябва да бъдат разсеяни!

Днес от jenata.blitz.bg ще развенчаем най-големите заблуди, свързани с кефира, как да го пиете правилно и изобщо има ли такъв начин.

Едва ли има някой, който да не знае какво е това кефир. Напитката е особено предпочитана сред тези, които се грижат за фигурата си, хранят се правилно и отслабват. Но способна ли е тя на такива чудеса?

Кефирът се състои от млечна захар, т.е. лактоза, и е ферментирал с бактерии, наситени с мазнини и млечен протеин. Но дали е панацея и допринася ли за отслабването?

Може ли да се пие кефир вечер?

Много хора са свикнали да пият напитката вечер вместо вечеря или точно преди лягане, вярвайки, че това ще им помогне да отслабнат. Диетологът и ендокринолог Наталия Лазуренко обаче категорично не е съгласна с това.

Ядете ли този плод вечер, ще отслабнете светкавично

 

Пиенето на кефир сутрин и следобед е полезно, защото хората са в движение и лактозата се заема за енергия. Но ако пиете кефир вечер, този източник ще бъде изпратен "в резерв", т.е. ще се отложи в мазнини.

Може ли да се отслабва с кефир?

"Простите млечни протеини се възприемат лесно от стомашно-чревния тракт, бързо се усвояват и създават строителен материал за образуването на ензими, хормони и клетки", казва експертката.

Кефирът може да се смята за диетичен продукт, тъй като лесно и бързо се усвоява от организма. Но в никакъв случай не е панацея за отслабващите.

По принцип никоя храна не може да помогне за отслабване. Загубата на тегло се дължи на адекватната работа на хормоните и метаболизма, както и на добре координираната, безпроблемна работа на всички системи на тялото.

Може ли да се пие кефир в промишлени количества?

Хората, които искат да отслабнат, обичат да вярват в такива митове за голяма или дори неконтролирана употреба на кефир. Те избират продукт с минимално съдържание на мазнини и буквално се наливат с него през целия ден. Но полезно ли е това?

За да сте стройни и във форма… яжте този плод

Както се оказва -  не. Препоръчителната норма е една чаша на ден, тоест не повече от 200 милилитра.

Може ли абсолютно всеки да пие кефир?

Един от най-разпространените митове е, че напитката е полезна за абсолютно всички хора. Но дори и тук ендокринологът намира какво да отговори.

Например, за тези, които страдат от проблеми със стомашно-чревния тракт - гастрит, колит, дисбиоза на микробиотата, киселинната среда в кефира може да влоши нещата, причинявайки омекване на изпражненията и метеоризъм.

Кефирът "нула" е толкова полезен, колкото и останалите?

Да се ​​върнем към отслабващите, които са готови на всичко, само и само да загубят заветните излишни килограми. Избирайки кефир със съдържание на мазнини под 1%, ще получим ли същата полза като от обичайния? Оказа се, че не.

От включените в диетата ферментирали млечни продукти в организма постъпва и необходимия калций. А какво може да получите от фалшива напитка?

"По-добре е да изберете кефир със съдържание на мазнини от 1 до 3,2. При нулево съдържание на мазнини няма процент на усвояване на калций", категорична е Лазуренко. /jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай