Популярният мит за ранното събуждане е развенчан

Да легнем в 21 часа, за да станем в 5 сутринта – нормално ли е това?

https://jenata.blitz.bg/krasota/populyarniyat-mit-za-rannoto-sabuzhdane-e-razvenchan Jenata.blitz.bg
Популярният мит за ранното събуждане е развенчан

Със сигурност сте чували изразите „Рано пиле, рано пее“ и „Богатите хора стават рано“. Те подтикват хората да се „изплюпват“ в ранните часове и да бъдат продуктивни цял ден.

Все пак и повечето от нас започваме работа в ранни зори и да речем едно събуждане в 5 сутринта за мнозина звучи логично.

Е, не за толкова много хора! Разбира се има и такива, които обичат да се излежават до по-късни часове.

Но вярно ли е, че най-доброто време за сън е 21 часа, а най-доброто време да станем е 5 сутринта? Отговорът на този въпрос даде Ръсел Фостър, който е ръководител на Института по съня и циркадните невронауки към Оксфордския университет.

Учени категорични: Яжте тези плодове и зеленчуци и ще имате качествен сън

„Зад това твърдение се крие нещо изненадващо! Всеки работник, че и работодател трябва да знае истината“, казва той.

Той е категоричен, черанното събуждане не подобрява продуктивността. Той разсея този популярен мит в разговор с The Guardian.

Фостър каза, че във всички изследвания, цитирани от известни здравни гурута в социалните мрежи, има една сериозна грешка: според тях трябва да си лягате в 21:00 часа, за да се събудите в 5:00 часа.

Според лекарите това било най-доброто време за сън и най-удачният час, в който да се събудим, за да „работим с кеф“.

Да, ама не!

„Реалността е, че повечето от нас не могат да направят това“, каза Фостър.

Той обясни, че по това време (21 часа) повечето хора се занимават с домакинска работа, прекарват време с деца или приятели.

„Няма нищо фундаментално полезно в това да ставаш в пет сутринта. Това е просто отвратителното самодоволство от ранното ставане. 

Ако искате да спите добре, 2 часа преди лягане не трябва да...

Всичко започна с Бенджамин Франклин, който каза: „Рано лягане, рано ставане е това, което прави човека здрав, богат и мъдър“. Това продължава оттогава“, Ръсел Фостър, ръководител на Института по съня и циркадните невронауки към Оксфордския университет.

Фостър също отбеляза, че повечето привърженици на ранното ставане са богати хора, които са пощадени от необходимостта да вършат домакинска работа всеки ден. Затова, каза експертът, техните призиви да се събудят в пет сутринта изглеждат като самохвалство и опит да изглеждат по-добре в сравнение с хората, които не могат да живеят по същия начин поради други условия на живот.

Накрая Фостър добави, че способността да се събуждаш рано сутрин без аларма зависи от хронотипа на човека. Според него някои хора всъщност са по-продуктивни, ако станат с първите слънчеви лъчи, докато при други пикът на активност настъпва през нощта. 

Но повечето хора, казва експертът, са някъде по средата и им е неудобно да се придържат към изключително ранните ставания или да стоят будни цяла нощ. jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай