Сълзи, писъци, тръшкане... Абсолютно всеки родител се сблъсквал с нещо подобно. И дори да изглежда, че търпението на възрастния е безгранично, в един момент той се пречупва в отговор.
Детската истерия е трудно изпитание и за двете страни.
Детето се опитва да се справи с яростта, негодуванието и други чувства, които все още му е трудно да издържи. В отговор пък родителят става раздразнителен, чувства се виновен и често се губи между това какво трябва да направи, как ще изглежда отстрани и какво наистина може да помогне, за да се овладее ситуацията.
Млада майка сподели простия си метод, с който ликвидира детската истерия за секунди
И тук на помощ идват детските психолози. Те са категорични, че има три фрази, които родителите не трябва да изричат, когато наследникът им е в подобно състояние, защото само ще влошат ситуацията.
Ето кои са те:
Добре, какво не е наред? /Обясни какво се случи!
Детето няма да обяснява! Може би, ако можеше, нямаше да изпадне в истерия. А в състояние, в което не се контролира, то изобщо не е готово да анализира своите мисли, чувства и състояние.
Вместо да търсите причините, в този момент е по-добре да работите с чувствата му. Може да му кажете например, че виждате, че не е добре и че му е трудно. И да предложите помощта си, като го гушкате, докато се успокои.
Отивай си в стаята
"И се успокой там! Ще излезеш, когато се успокоиш!".
Млад татко показа колко е лесно да се справиш с детската истерия ВИДЕО
Много примамлива фраза, особено когато можете да затворите вратата на тази стая и да не чувате плача му. Сега обаче си спомнете себе си като дете и как сте се чувствали, когато сте били емоционално нестабилни и родителите ви са ви изпращали "на заточение", където е трябвало и да осмислите поведението си.
Според психолозите децата не могат да се успокоят сами. Те тепърва се учат как да го правят и засега са под контрола на емоциите. Затова най-добрият вариант е да отидете с детето в стаята му и да опитате да му помогнете да се успокои, като обсъдите чувствата и емоциите му.
Всичко е наред
Такива фрази също трябва да се избягват. Казвате ги, защото самите вие се чувствате неудобно - когато детето е разстроено, искате то да е наред. И потвърждавайки това, сякаш му обяснявате: аз се чувствам зле, когато ти се чувстваш зле, затова, успокойте се, моля те.
Дядо, завел 3-годишния си внук на пазар, се справи с истерията му с една фраза
Вместо това е по-добре да се върнете към фактите и да формулирате нещата така: Изглеждаш разстроен, добре ли си? Това позволява на детето да разбере, че е нормално да идва при вас и когато е тъжно, и когато е щастливо. Така му давате да разбере, че го приемате във всякакви състояния. /jenata.blitz.bg
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!