Напоследък всички са полудели по вегетарианството. Куп световноизвестни личности вече са направили своя избор и са изключили месото и производните от него продукти от менюто си.
Споровете около това полезно ли е да си вегетарианец не стихват. Едни твърдят, че отказът от месо помага срещу куп болести, да оздравееш и да се сдобиеш с прекрасна кожа. Други пък крещят с пълен глас, че след като са изключили месото от менюто си, косата им е започнала да пада, а зъбите - да се чупят.
Къде е истината? Оказва се, че вегетарианството може да бъде много опасно, особено за малките деца. Поне до този извод са стигнали британски учени. Специалисти по хранене от Университета в Кардиф уверяват, че до 2-годишна възраст всяко едно дете трябва да получава животински мазнини и протеини. Освен това, на растящия организъм му е много по-трудно да отделя витамините и другите полезни хранителни вещества от растителните тъкани.
9 странни факта за новородените, които лекарите не ви казват
В първите шест седмици от живота си децата получават всички необходими хранителни вещества от майчината кърма, но след края на този период менюто им трябва да стане по-разнообразно и в него да бъдат включени протеини и мазнини от животински произход, плодове, зеленчуци и зърнени храни. Колкото по-разнообразни са продуктите, които детето приема, толкова по-малък е рискът да възникне дефицит от някакви хранителни елементи.
3 съвета, с които ще нормализирате теглото на детето си
Въпреки че продуктите от растителен произход са в състояние да удовлетворят потребностите на организма от протеини, много витамини и минерали (желязо, калций, йод, цинк, витамин B12 и витамин D) са здраво свързани с влакната, което усложнява тяхното освобождаване и усвояване от организма. Именно затова здравословното хранене трябва да включва не само зеленчуци, плодове и зърнени храни, но и яйца и млечни продукти.
Важно за майките! Откриха тайната на имунитета в кърмата!
По думите на специалистите, веганството, което изключва консумацията на всички продукти от животински произход, също е много опасно за малките деца, тъй като увеличава риска от дефицит на важни хранителни вещества. Недостигът на желязо например може да доведе до анемия, а на витамин B12 - до неврологични заболявания. /jenata.blitz.bg