Родителският натиск е сложно и многостранно явление. То може да се прояви в забрани, изисквания или строг контрол и да бъде съзнателно или несъзнателно.
Родителите са физически и емоционално по-силни, те контролират времето, пространството и ежедневието на детето. Психологът Татяна Абрамова разказа в какво се изразява родителският натиск и как той може да се окаже доста вреден за детето.
Как да разпознаем натиска
Натискът идва в много форми. Като заплахи, забрани, викове и т.н.
Например:
- заплаха от сорта „Ако не си напишеш домашното, ще ти взема телефона“;
- превключване на вниманието на детето от играта към „полезна“ дейност;
- резки интонации;
- затръшване на вратата;
- прекалено строг тон.
Всеки родител иска най-доброто за детето си – да го защитава, подкрепя, напътства и т.н.
Основни причини:
Желание за мотивация
„Родителският натиск често се поражда от желанието да се накара детето да постигне успех. Представете си тийнейджър, който отказва да посещава учител, оплаквайки се, че е претоварен. Родителят се опитва да го убеди чрез убеждаване или груби мерки“, казва психологът Татяна Абрамова.
Детето може да бъде повлияно от думи, действия или настроение, тъй като в ранна възраст то все още формира своите представи за света и възприема модели на поведение от родителите си.
Контрол
Контролът е друга често срещана причина. Загубата на контрол над детето може да бъде източник на страх за родителите.
Например, спадът в оценките принуждава родителите да прибягват до забрани: отнемане на телефона, ограничаване на комуникацията с приятели. За родителите това е опит да си възвърнат контрола върху ситуация, която изглежда им се изплъзва.
Задоволяване на вашите собствени нужди
„Понякога натискът не е свързан толкова с детето, колкото с вътрешните нужди на родителите. Например, ако майка или баща извика: „Знам по-добре от какво имаш нужда“, това може да е израз на тяхното желание за уважение или признание.
Според пирамидата на Маслоу уважението е една от основните човешки потребности. Родителят може да прибегне до манипулация, за да задоволи своите емоционални нужди, без дори да го осъзнава“, казва Татяна Абрамова.
Изблик на емоции
Когато възрастен е претоварен, емоционалното му състояние намира изход чрез викове, груби действия или дори физически жестове. Натискът се превръща в начин за емоционално освобождаване. За съжаление в такива моменти детето поема целия негатив, дори причината за това да е далеч от неговите действия.
Опитвайки се да бъдеш чут
„Родителите понякога имат чувството, че думите им се губят в шума на тийнейджърския бунт. За да преминат, те повишават тон или прибягват до сурови мерки. Това може да работи временно, но в дългосрочен план само влошава комуникацията“, пояснява Татяна Абрамова.
Как се отразява това на детето?
Родителският натиск може да има както краткосрочни, така и дългосрочни последици. Развитие на тревожност и ниско самочувствие, влошаване на отношенията с родителите, поява на страх от отговорност.
В същото време е важно да разберете: родителите също са хора. Те имат свои собствени страхове, уязвимости и нужди. Натискът често е свързан с техния опит, а не с недостатъците на детето.
Как да избегнем натиска и да установим диалог
„За да намалите нивото на натиск, е важно да работите върху комуникацията.
Осъзнаване на вашите емоции. Преди да повиши тон или да прибегне до сурови мерки, родителят трябва да се запита: Какво чувствам в момента и защо?
Диалог с дете. Задавайте отворени въпроси: „Какво те притеснява?“, „Как мога да ти помогна?“ Вместо да оказвате натиск, опитайте се да изградите подкрепа.
Приемане на несъвършенствата. Децата не трябва да са перфектни. Грешките са част от процеса на израстване.
Родителството е сложен процес, който изисква осъзнатост и съпричастност и от двете страни. Родителите, както и децата, се учат от опита си. Важно е да запомните, че уважението, разбирането и подкрепата винаги са по-ефективни от суровите мерки“, казва Татяна Абрамова. / jenata.blitz.bg