След тежката новогодишна трапеза се заредиха поредица от имени дни, които през януари са най-много.
На Антоновден (17-и) и Атанасовден (18-и) трапезата отново се огъва от баници, тутманици, меса и вино. Като добавим и Бабинден (8 януари по нов стил и 21-ви по стар – празнуват се и двата), положението става още по-тежко – в буквалния смисъл, пише "Труд".
В допълнение към януарската „диета“ според народното поверие на Антоновден и Атанасовден се мързелува, защото се смята, че който подхване работа, ще боледува цяла година. Всички болести се събирали на първия ден, а на втория тръгвали по хората, затова трябва да бъдат умилостивени и отпратени далеч от дома. Как? С гощавка и пиене, разбира се.
Свинско месо, приготвено по всякакви начини, луканки, наденици най-често са съпроводени от кисело зеле, боб или картофи, а за тези, които се чувстват преяли, има по-леко меню – пълнена кокошка или пиле. За още по-фините – филе от пилешки гърди.
Смело вадете от фризера и използвайте замразените зеленчуци, отваряйте консервите – и без това вече има пресни зеленчуци през цялата година, а след някой и друг месец ще ви се прииска свежа храна.
Сочно свинско месце на фурна - пръстите да си оближеш
Помнете правилото, когато готвите замразени зеленчуци – слагайте ги направо във вряща вода или в тиган с малко мазнина. Не ги чакайте да се размразят, защото ще променят структурата и вкуса си. Обикновено те имат нужда от по-малко време за приготвяне, затова първо сгответе месото, а тях прибавете по-късно.
Пълнен свински бут
Необходими продукти:
600 г обезкостен свински бут
50 г сланина
50 г колбас с подправки
1 твърдо сварено яйце
40 г мас
150 мл вино
чесън, кимион, черен пипер, сол
Начин на приготвяне:
Правим продълговат разрез с нож в свинския бут. Пълним месото със смес от ситно нарязани сланина, колбас и яйце, зашиваме отвора или го забождаме с шишчета. Натриваме месото с чесън, счукан със сол, и го запържваме леко от всички страни в маста. Преместваме в тава, наливаме виното и вода.
Печем до омекване, като поливаме месото със собствения сос и гореща вода, ако има нужда. Поднасяме със задушен ориз или пюре от картофи.
Мързеливо пиле с пикантен сос
Необходими продукти:
1 пиле
2 с. л. краве масло
1 лимон, сокът
сол, черен пипер
По желание: 1 връзка магданоз, 1 глава лук, 1 морков, 10 зърна черен пипер, гъби
Начин на приготвяне:
Посоляваме пилето отвън и отвътре и го поставяме в тенджера само с маслото. Похлупваме плътно (капакът може да се затисне с хаванчето или друга тежест).
Медено свинско с хрупкава коричка - свършва за минути
Включваме котлона на най-слабата степен, за да не залепне месото, и държим така 45 минути, може и 1 час. След това сипваме сока от лимона (вместо него може щипка лимонтузу, размито в малко вода). Заедно с тях по желание можем да сложим за аромат връзка магданоз, без да го режем, цяла глава лук, цял морков, гъби и зърна черен пипер. Захлупваме по същия начин и държим още 45 мин. или 1 час на ниска температура.
Когато изтекат, обезкостяваме пилето и разпределяме месото в чинии. Отделения при готвенето пикантен сос сервираме отделно. Всеки сам полива месото си и го поръсва с черен пипер.
Пълнена кокошка с кисело зеле и ориз
Необходими продукти:
1 кокошка (или по-голямо пиле)
1 кисела зелка
1 каф. ч. ориз
4 с. л. олио
2 с. л. червен пипер
1 ч. л. черен пипер
сол
За мариноване:
1 ч. л. черен пипер
1 с. л. червен пипер
1 с. л. олио
Начин на приготвяне:
Залейте кокошката с вода, докато се покрие, прибавете около 2 ч. л. сол и сварете до полуготово състояние, най-добре в тенджера под налягане. Смесете нарязаното зеле, ориза, червения и черния пипер и разбъркайте добре. Смесете съставките за мариноване и облейте с тях кокошката отвън и отвътре от всички страни.
Тайната на най-сочното и вкусно свинско месце
Напълнете кокошката със сместа от зеле и ориз, остатъка сложете на дъното на тавата, а отгоре – кокошката с бутчетата нагоре. Налейте от бульона, в който е вряло месото, може и малко зелев сок – общо 3 каф. ч. (съотношение течност към ориз - 3:1). Покрийте с фолио. Печете в умерена фурна, докато зелето стане готово. Последните десетина минути махнете фолиото, за да се запече.
Пияни пържоли
Необходими продукти:
6 вратни пържоли
сол, черен пипер, кимион
1 ч. ч. вино
125 г масло
1 с. л. горчица
2 с. л. майонеза
3 глави лук
2 ч. ч. сварени гъби
1 ч. ч. галета
Начин на приготвяне:
Пържолите се начукват, посоляват и се заливат с виното за 4-5 часа. Изваждат се и се оставят да се отцедят. Поръсват се с черен пипер и кимион, овалват се в галета и се изпържват до розово в маслото (не до готовност). В същото масло задушаваме нарязания на едро лук и гъбите. На дъното на йенска тенджера слагаме малко лук и гъби, отгоре пържоли, пак лук и гъби, пържоли.
Пилешкото се топи в устата, ако го приготвите така
Разбъркваме майонезата и горчицата в отцеденото вино и заливаме пържолите. Печем на умерена температура 30 минути. При сервиране поливаме пържолите с винения сос, отделен при печенето.
Зеленчукови тарталети
Необходими продукти:
450 г бутертесто
200 г спанак, замразен
4 яйца
3 с. л. заквасена сметана
1 червена и 1 жълта чушка
1 тиквичка
сол, черен пипер
Начин на приготвяне:
Наложете пластовете тесто един върху друг и ги разточете тънко. Изплакнете със студена вода 8 формички с диаметър 12 см и разпределете в тях тестото. Размразения спанак смесете с яйцата и сметаната. Подправете със сол и черен пипер и разпределете във формичките. Чушките нарежете на лентички и квадратчета, тиквичката настържете.
Разпределете ги върху спанака. Поставете тарталетите в загрята фурна на 180 градуса и печете 30-35 минути. Извадете от формичките и сервирайте топли.
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!