Чували ли сте от майка си на въпроса „Защо не трябва да слагам топла храна в хладилника?“ лаконичното „Просто не трябва“?
Време е да ѝ дадете малко по-убедителен отговор — ето 5 конкретни причини, които доказват, че това е лоша идея и за вас, и за уреда ви.
Гарантираме ви, че ще съжалявате жестоко, ако го сложите.
1. Увеличавате сметките за ток
Хладилникът не охлажда директно храната, а отвежда топлината ѝ чрез система с фреон и компресор. Когато поставите нещо горещо вътре, уредът трябва да работи на максимален капацитет, за да понижи температурата в камерата. Това значи повече енергия = по-високи сметки.
2. Повреда на компресора – най-скъпата част от хладилника
Редовното поставяне на горещи ястия води до прегряване и ускорено износване на компресора. При по-сериозен натиск може да изгори електродвигателят, да се повреди вентилаторът (при моделите с No Frost), да се напука фреоновата тръба или дори да се счупят пластмасовите или стъклените рафтове. Всичко това води до скъп ремонт – или нов хладилник.
3. Губите гаранцията
Ако уредът ви е нов и разчитате на гаранционно обслужване, ще останете разочаровани. Повечето сервизи отказват безплатен ремонт, ако причината за повредата е системно поставяне на топли храни в хладилника. В ръководството почти винаги пише изрично: „Не поставяйте горещи ястия вътре.“
4. Образуване на лед и конденз
Ако хладилникът ви няма система No Frost, парата от горещата храна ще се кондензира по стените и ще се образува заледяване. Това води до спад в ефективността, по-бързо износване на уреда и необходимост от по-често размразяване.
5. Влошавате вкуса на храната
Горещите ястия, особено супите и яхниите, трябва да се „настоят“, преди да се охладят. Принудителното охлаждане в хладилника влошава вкуса им и намалява ароматния ефект. Освен това, резките температурни промени не са подходящи за много готвени храни.
А ако наистина бързате?
-
Потопете тенджерата с гореща супа в голям съд със студена вода и лед – така ще охладите безопасно.
-
Разпределете храната в няколко по-малки, затворени съдове и я оставете да изстине поне до стайна температура, преди да я сложите в хладилника.
Някои модерни хладилници имат специални изолирани отделения за поставяне на топла храна, но въпреки това консумацията на енергия се увеличава, а редовната употреба на такава функция не е препоръчителна./jenata.blitz.bg