5 безобидни фрази, с които травмирате детето си

Понякога, когато казваме нещо, дори не се замисляме какви последствия може да има изреченото

https://jenata.blitz.bg/index.php/mama-i-bebe/5-bezobidni-frazi-s-koito-travmirate-deteto-si Jenata.blitz.bg
5 безобидни фрази, с които травмирате детето си

Никой не е съвършен и дори и най-образцовите родители понякога допускат грешки при отглеждането на децата си.

Някои от тях обаче могат да бъдат толкова неочевидни, че малцина се замислят за тях. Става дума за  думи, изречени в разгара на кавга или в момент, когато възрастният е уморен, ядосан или просто бърза.

Понякога, когато казваме нещо, дори не се замисляме какви последствия може да има изреченото.

Някои родители дори не помнят нещата, които са казали на детето си под въздействието на емоцията. То обаче често ги помни до края на живота си, а това се отразява негативно на психиката му.

8 неща, които категорично не трябва да забранявате на детето си

Ето кои фрази, според психолозите, е най-добре да избягвате, когато общувате с наследника си, за да не го травмирате за цял живот:

Не ме занимавай с глупости 

Често за родителите историите на децата за случващото се в живота им се превръщат във фонов шум, който съпътства ежедневието и понякога им писва толкова много, че просто искат да изтрият чутото.

Уязвимите деца обаче могат да изтълкуват погрешно подобни изказвания и да заключат, че на мама и татко просто не им пука.

Ако се интересувате от това какво се случва в живота на вашето дете, задаването на директни въпроси може да не е толкова ефективно, колкото просто да седите и да го слушате внимателно. Децата са по-склонни да бъдат открити с родителите си, ако не чувстват безразличие и натиск.

Не забравяйте, че дори небрежен коментар за случилото се през деня е начин на детето ви да общува с вас. Ако останете открити и заинтересовани, без да го пренебрегвате или да го досаждате с прекомерно любопитство, ще постигнете много по-голямо разбирателство.

Всичко това са глупости

Често възрастните несъзнателно се стремят да решат проблемите на децата си или да обезценят техните емоции и преживявания.

Разбира се, от гледна точка на годините. много от преживяванията на децата изглеждат като глупости за техните родители, но е важно да се разбере, че детето е в различна позиция и възприема всичко, което се случва, по различен начин.

За нищо на света не правете това пред детето си, ще го съсипете

Да му кажете, че негативните му емоции след романтично или приятелско разочарование са безсмислени и бързо ще преминат или с други думи - просто да го отхвърлите, е погрешна тактика, която може да накара вашия тийнейджър да се съпротивлява и да чувства, че не се интересувате от неговите преживявания.

Вместо това му покажете, че го разбирате и му съчувствате, като правите подходящите коментари.

Не може да се разчита на теб 

Колкото по-големи стават децата, толкова повече искат да бъдат приемани на сериозно, особено от родителите си. Търсете начини да покажете, че имате доверие на детето си. Ако го помолите за услуга, това ще покаже, че разчитате на него.

Привилегията на помощника показва, че смятате, че наследникът ви може да се справи с дадена задача.

Дайте му да разбере, че му имате доверие. Това ще повдигне самочувствието му и ще му помогне да стане уверен възрастен. В противен случай може да развие редица комплекси и сериозни проблеми със самочувствието.

Прави каквото съм ти казал/а 

Вие можете и трябва да определяте правилата, но бъдете готови и да ги обяснявате.

Без скандали и подкупи: Ето как лесно да отучите детето от смартфона

Неприемането на правила и граници е естествено за децата като цяло и по-специално за тийнейджърите, но ако чуят аргументираното ви обяснение защо например безкрайните купони или игнорирането на училищните задължения е нещо лошо, това правило ще им се стори по-разумно и оправдано.

Защо пак четворка?

Родителите са склонни да хвалят повече децата си, когато са малки, но в юношеска възраст похвалата често отстъпва място на постоянна критика, въпреки че тийнейджърите имат нужда от повишаване на самочувствието също толкова, а вероятно дори и повече, отколкото малките деца.

Те винаги очакват одобрението на мама и татко, дори когато запазват хладнокръвие и не го показват. Затова и критиката винаги трябва да бъде градивна и мотивираща. /jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

 

 

 

 

 

Горещи

Коментирай