Всяка майка трябва да е наясно с тези скрити причини за детската истерия

Детската истерия не винаги е признак на разглезеност, капризи или лошо възпитание

https://jenata.blitz.bg/index.php/mama-i-bebe/vsyaka-maika-tryabva-da-e-nayasno-s-tezi-skriti-pricini-za-detskata-isteriya Jenata.blitz.bg
Всяка майка трябва да е наясно с тези скрити причини за детската истерия

Всяка майка поне веднъж в живота си е попадала в ситуация, в която детето й започва да крещи истерично и да се тръшка на публично място, а тя умира от срам и не знае какво да направи за да го укроти, защото каквото и да каже, нещата само се влошават. 

Детската истерия не винаги е признак на разглезеност, капризи или лошо възпитание. Зад най-обикновеното избухване могат да се крият куп причини - неразположение на детето, недостиг на сън или дискомфорт.

Децата (за разлика от възрастните) не винаги могат да определят състоянието си и да кажат какво точно ги тревожи. И тук на помощ идва нервната система, която съобщава за проблема по свой начин.

Кейт Мидълтън всеки път успява да пребори детската истерия с тези трикчета

Ето какви, по думите на психолозите, са най-честите и неочевидни причини за подобно поведение и кой е най-правилният начин за реакция от страна на родителите:

Неспазване на дневния режим

Докато детето е малко, дневният режим трябва да се спазва стриктно. Отпочиналото, добре нахранено и доволно дете се разстройва много по-малко и не тества родителите си за издръжливост. 

Освен това добре установеният дневен режим помага на децата да растат и да се развиват хармонично и оказва благоприятен ефект върху здравето им.

Опитайте се да наложите рамки - всеки ден детето да си ляга по едно и също време, да се храни според дневния режим, а времето за компютърни игри и други онлайн забавления да е ограничено.  

Реакция на поведението на възрастните

Друга причина, заради която детето често избухва, може да бъде реакцията му към заобикалящата го действителност.

Ако ви се струва, че малкото ви съкровище често изпада в истерия без видима причина, трябва да се консултирате с детски невролог и психолог. Може би проблемът не е толкова в малкото човече, колкото във вас самата. 

3 фрази, които не трябва да изричате, когато детето ви е изпаднало в истерия

Повишената тревожност и различни видове неврози също могат да повлияят на психо-емоционалното състояние на децата, затова този фактор не трябва да се изключва от списъка на възможните причини.

Себеизразяване и манипулация

Разбира се, едно напълно здраво, отпочинало и доволно дете също може да се разстрои. А причината да заяви правата си пред вас също може да бъде съвсем обоснована от негова гледна точка.

По този начин рожбата ви се опитва да ви каже, че е самостоятелна единица със собствени нужди и желания, които според нея се опитвате да игнорирате по всякакъв възможен начин. С други думи, така детето изисква вашето внимание, иска да му дадете нещо или да купите това, което му харесва.

Тук, разбира се, изобщо не трябва веднага да хукнете към магазина или моментално да удовлетворите желанието му. Така истерията ще стане чудесен начин детето да постига целите си и ще се превърне в метод за манипулиране на възрастни.

Подобни изблици на гняв са не само декларация за права, но и изпитание за родителската сила: "Ще ми дадеш ли това, което искам, или ще ме поставиш на мястото ми?". Ето защо е толкова важно при отглеждането на дете да сте последователни в решенията си.

Какво да правите?

Много родители са склонни първо да забранят нещо, а след това, след потока сълзи и сополи, да се предадат. Естествено, детето запомня този механизъм, който му позволява да получи това, което иска, и без колебание го използва в бъдеще.

Млада майка сподели простия си метод, с който ликвидира детската истерия за секунди

Бъдете последователни в действията и думите си! Детето се нуждае от граници на допустимото, за да стане светът му ясен и безопасен.

Ако то се държи зле и не се подчинява, не трябва да играете на "доброто и лошото ченге". За психиката на всяко дете е важно родителите да действат като единен фронт. Само тогава то ще има по-малко причини за истерия.

Не спорете и не се опитвайте да обяснявате нищо на дете, което вече е изпаднало в истерия, а действайте разумно. Вашата задача е да превключите вниманието му към нещо друго възможно най-бързо.

Проявете търпение, постоянство и самоконтрол. Ако детето е разстроено заради обоснования ви отказ да купите или направите нещо, дайте му време да премине през негативните емоции и тази ситуация, за да си направи правилния извод от нея.

И винаги обяснявайте отказа си. Най-важното нещо, когато казвате „не“, е това да не изглежда като желание за отхвърляне на искането с лека ръка. Научете се да преговаряте с детето си.

Ако то толкова много хареса нещо и наистина иска да го получи, а вие поради някаква причина, например финансова, не сте готова за това или пък смятате, че на тази покупка сега не й е времето, му го кажете точно по този начин. Предложете му да изчака и му го купете като подарък за рождения ден например, ако детето вече не е размислило.  

Край на мистерията! Стана ясно какво правят италианските родители, за да растат децата им спокойни и щастливи

Контактът с детето, вниманието към интересите му, обсъждането на някои важни за него и вас теми и стриктното спазване на договореностите от ваша страна е точно пътят, който трябва да следвате във възпитанието. Само тогава рожбата ви ще разбере, че може да поиска и да се договори за нещо, а не директно да го изисква с помощта на истерия.

И не забравяйте, че поведението на детето е своеобразно "огледало" на начина, по който се държите с него и с останалите членове на семейството. Ако сте ОК с това да повишавате тон и да изисквате, тогава защо мислите, че детето ще се държи по различен начин?

Ако манипулирате, то ще научи това изкуство от вас. 

Отговорът на въпроса как да се справите с детската истерия е на повърхността - следете собственото си поведение, бъдете последователни, проявявайте търпение и самообладание, интересувайте се от наследника си и се научете да преговаряте с него. /jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай