5 коварни болести, които протичат безсимптомно

Не всяко заболяване се проявява на ранен етап и дълго време може дори да не подозирате, че страдате от нещо наистина сериозно

https://jenata.blitz.bg/index.php/zdrave/5-kovarni-bolesti-koito-proticat-bezsimptomno Jenata.blitz.bg
5 коварни болести, които протичат безсимптомно

Златното правило за предотвратяване на всяка, дори и най-опасната болест, е ранната диагностика.

За съжаление, не всяко заболяване се проявява на ранен етап и дълго време може дори да не подозирате, че сте болни от нещо наистина сериозно.

Известно време след раждането си човек има относително добър имунитет, но с възрастта той отслабва. Това става най-забележимо към 30-35-годишна възраст. Именно тогава започват да се появяват и заболяванията, които не са за подценяване и често могат да доведат до фатален край. 

Тези скрити симптоми показват, че може да страдате от тежко женско заболяване

Ето кои 5 опасни болести протичат безсимптомно и по думите на специалистите изобщо не са за подценяване:

Високо кръвно налягане (хипертония)

Хипертонията често протича безсимптомно. Високото кръвно налягане е основен рисков фактор за инфаркти и инсулти. Хипертонията също така повишава риска от бъбречна недостатъчност и патологии на ретината.

Особено опасно е, когато при недиагностицирана хипертония човек се опитва да заглуши симптомите с болкоуспокояващи, но причината си остава и състоянието може да се влоши още повече.

Специалистите са категорични, че здравите хора под 40-годишна възраст трябва да измерват кръвното си налягане веднъж годишно, а тези след 40-годишна възраст или при наличие на рискови фактори (наднормено тегло, захарен диабет, хипертония при близки роднини) - 2-3 пъти годишно.

Ако се установи високо кръвно налягане (повече от 140/90), трябва да се обърнете към кардиолог.

Предсърдна аритмия

Предсърдната аритмия е едно от най-честите нарушения на сърдечния ритъм. По-често се среща при възрастните хора и се усеща като често неритмично сърцебиене. В много случаи обаче пациентите не го забелязват.

Този необичаен симптом крещи за няколко опасни вида рак наведнъж

В същото време мерцателната аритмия значително повишава риска от инсулт. И в 10-30% от случаите (според различни проучвания) пациентът научава за наличието й, когато инсултът вече е настъпил.

За ранна диагностика трябва да правите ЕКГ веднъж годишно, а в съмнителни случаи лекарят ще препоръча наблюдение на ЕКГ в рамките на денонощие. 

Онкологични заболявания 

Злокачествените новообразувания в началните етапи също често са безсимптомни.

Да заподозрете наличието на злокачествения процес могат да ви помогнат симптоми като загуба на тегло, дългосрочно повишаване на телесната температура, появата на нови и неразбираеми усещания за болка, слабост, бледност, хроничен запек и други. 

За съжаление, за откриването на рака не е достатъчно просто да "дадете кръв за туморни маркери", тъй като в повечето случаи този анализ има ниска чувствителност и специфичност. Т.е., възможни са както положителен резултат от теста при липса на заболяване, така и отрицателен резултат при наличието му.

Освен това е важно да сте наясно, че ракът не е едно, а повече от 100 различни заболявания, различни по честота, скорост на развитие и благоприятна прогноза. Затова и СЗО и онкологичните дружества по сета разработват различни протоколи за скрининг на рака.

Например, при жените тестът за човешки папиломен вирус е предпочитан начин за откриване на рак на шийката на матката, а мамографията се използва за откриване на рак на гърдата.

Атеросклероза

В началните етапи това заболяване също протича без симптоми. В същото време, в зависимост от локализацията, отлагането на холестеролна плака в съдовете може да доведе до развитие на инфаркти и инсулти. Ето защо е важно редовно да се следи нивото на холестерола в кръвта.

Ежедневната консумация на тези продукти вреди на здравето

При повишено ниво се препоръчва ултразвук на съдовете на шията и краката за откриване на съществуващите атеросклеротични плаки.

Внезапна сърдечна смърт

Има група заболявания, които са доста редки, но се проявяват като внезапен сърдечен арест в млада възраст без никакви предишни заболявания. По правило това са генетично обусловени сърдечни заболявания, които променят начина, по който функционира сърдечният мускул, правейки възникването на опасни нарушения на сърдечния ритъм (вентрикуларна тахикардия и вентрикуларна фибрилация) по-вероятно.

Към него се отнасят синдром на удължения QT-интервал, синдром на Бругада, аритмогенна дяснокамерна дисплазия и други. Такъв синдром може да бъде заподозрян според фамилната анамнеза: ако един от близките роднини е починал внезапно в ранна възраст, това е голям рисков фактор.

Друг опасен симптом са епизодите на загуба на съзнание. За диагностициране на тези синдроми се използват ЕКГ, ултразвук на сърцето и 24-часово ЕКГ наблюдение. При установяване на такова заболяване се препоръчва операция - имплантиране на кардиовертер-дефибрилатор. /jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

Горещи

Коментирай