Ако поне веднъж сте имали проблеми с кожата, със сигурност сте потърсили помощта на дерматолог. А обърнахте ли внимание на ръцете и лицето му?
Тези специалисти са в състояние да предизвикат завист сред всички дами заради безупречния вид на кожата си. А замисляли ли сте се с какво се грижат за нея? Или по-точно какво не използват, за да не й навредят?
Днес ще ви разкажем за 5 продукта, които дерматолозите със сигурност не употребяват.
Тоник
Почистване, тонизиране, овлажняване - това са основните процедури, които прилагаме при грижата за кожата на лицето си.
Не всички дерматолози обаче препоръчват подобни процедури. Някои от тях смятат, че използването на тоник не е особеноуместно, защото е него има алкохол, който изсушава кожата. Тоникът е подходящ само за хората с мазна кожа или акне.
Вместо тоник, д-р Дженифър Чвалек използва розова вода. "Тя овлажнява кожата добре, премахва всяко възпаление, благодарение на витамините и антиоксидантите, които съдържа. След като розовата вода изсъхне, нанасям върху лицето си витамин С и някакво слънцезащитно средство".
Слънцезащитни средства
Голяма част от хората използват слънцезащитни спрейове, за да се предпазят от вредните лъчи на слънцето, но професионалните дерматолози имат друго виждане по въпроса.
Д-р Рейчъл Назарян, дерматолог от Ню Йорк, признава, че никога не би сложила по лицето и тялото си слънцезащитен спрей, защото не е уверена в достатъчната му защита. "Половината от това средство отива във въздуха, друга част от него вдишваме и едва малка част попада върху кожата. Нито един уважаващ себе си дерматолог не би погледнал към това средство", казва тя.
Колегата й д-р Кенет Марк уточнява, че спрейове могат да се използват за предпазване на гърба, ръцете, краката, гърдите, но не и за лицето.
Що се отнася до останалите средства за защита, д-р Назарян и д-р Самер Джабер препоръчват използването на органични слънцезащитни средства.
Парабени
Парабените са основно консерванти, които помагат за ограничаване развитието на бактерии и плесени в козметичните продукти. Най-често използваните парабени са метил, етил, пропил и бутил. Срещат се в овлажнители, фон дьо тени и кремове против стареене.
С годините парабените се сдобиха с доста лоша слава и въпреки че все още няма достатъчно убедителни доказателства, че са вредни за здравето ни, дерматолозите стоят далеч от тях.
Д-р Назарян се е отказала от парабените, защото те могат да ускорят състаряването на кожата.
Олио за тен и ексфолиращи маски
Ако обичате да се мажете с олио, а след това да се излагате на слънце, имайте предвид, че кожата ви не е особено защитена. Освен това, по думите на д-р Кенет Марк, маслото може да запуши порите ви.
Що се отнася до ексфолиантите, дерматолозите са повече от категорични - те не използват козметични продукти с малки гранули, които в САЩ са забранени от 2015 г., или други груби почистващи частици. "Харесват ми продукти, които меко отстраняват мъртвите клетки", обяснява д-р Чвалек. "Всяко физическо или механично почистване е лошо, не трябва да се прави така", добавя специалистът.
Хотелски сапуни
Със сигурност не се замисляте, когато използвате сапуна, който е оставен на мивката в хотелската ви стая. Трябва да се отнасяте към него с голямо внимание, особено ако смятате да измиете с него лицето си.
Сапуните в хотелите са прекалено ароматизирани и изсушават кожата.
"Сапунът не трябва да има силен аромат, за да не дразни кожата. Няма нищо хубаво в добавянето на ароматизатори в измиващите средства", смята д-р Рейчъл Назарян. /jenata.blitz.bg