Обрича ли ракът шанса за бебе?

Европейската асоциация по урология препоръчва криоконсервация на гамети при всички мъже преди лечение на онкологично заболяване

https://jenata.blitz.bg/mama-i-bebe/obricha-li-rakt-shansa-za-bebe Jenata.blitz.bg
Обрича ли ракът шанса за бебе?

Лечението на онкологични заболявания може да повлияе негативно върху репродуктивните способности на пациентите. Всеки, който преминава през онколечение, може предварително да се погрижи за запазване на фертилитета си, независимо дали е в репродуктивна възраст или в предпубертет. За това обаче е необходимо пациентите да бъдат добре информирани от лекуващите ги онколози.

Според специалистите на Медицински комплекс „Д-р Щерев“, запазването на репродуктивните способности е от много голямо значение и е нужно за него да се погрижат цяла мрежа от професионалисти и медицински заведения.

Запазване на репродуктивните способности на жените

В световен мащаб, начините за запазване на фертилитета при жени, които ще се лекуват от онкологични заболявания, са замразяване и съхранение (криопрезервация) на яйцеклетки, ембриони и яйчникова тъкан. Добиването и замразяването на яйцеклетките може да се направи във всеки един момент, т.е. може да се започне веднага, без да се налага продължително отлагане на лечението. След добиването и нужният период на съхранение, яйцеклетките се размразяват и оплождат, а получените ембриони се връщат в тялото на преборилата рака жена. Криопрезервацията на яйцеклетки и ембриони дава реален шанс за създаване на собствено поколение след успешното лечение на коварното заболяване. Замразяването трябва да се направи преди лечението, като процентът настъпили бременности и раждания зависи от възрастта, на която се извършва криопрезервацията.

Кърменето – най-интимният миг между майка и дете

В България този подход дава реални шансове на пациентки, на които предстои токсична за яйчниците им терапия. Методът е абсолютно стандартен за специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“, тъй като се прилага и други специфични случаи, не само при онкологични диагнози. Необходимо обаче е и законово да се уреголира замразяването, съхранението и автотрансплантацията на яйчникова тъкан. Тази процедурата дава възможност за възстановяване на яйчниковата функция след лечение от рак и реализиране на бременност. В световен мащаб се прилага от години. През 2004 г. е родено първото дете след замразяване и трансплантация на яйчникова тъкан при жена, подложена на онколечение, а оттогава до днес децата, родени след тази процедура, са над 130. За момичетата преди пубертета това е единствената възможност за запазване на фертилитета. През 2015 г. е родено първото дете след замразяване на яйчникова тъкан, в периода преди пубертета, като материалът е на 14-годишна пациентка и е използвана 10 години по-късно. 

Запазване на фертилитета при мъжете

Съвременните методи за лечение на онкологични заболявания водят до добри резултати и излекуване на пациентите в дългосрочен период. Това дава възможност за фокусиране и върху качеството на живот след това. Лечението чрез йонизиращо облъчване, химиотерапията и хирургията, прилагани самостоятелно или в комбинация, могат да окажат негативно влияние върху фертилитета при мъжа. Прилаганите процедури и терапии повлияват силно начина, по който тялото образува сперматозоиди, както и хормоналната регулация на тази мъжка функция. Възобновяването на репродуктивната функция при мъжа би могло да отнеме години след излекуване, а понякога това се оказва невъзможно.

И при мъжете шансът за създаване на потомство след онколечение е криопрезервацията – замразяване и съхранение на сперматозоиди. Благодарение на разработените съвременни методи на асистирана репродукция, дори единични сперматозоиди биха могли да бъдат изолирани, замразени и в последствие използвани с цел постигане на бременност. Редно е процедурата да се извърши преди началото на назначеното онкологично лечение, така че да се избегне негативният ефект, който лъче- и химиотерапията оказват върху количеството и качеството на еякулата и сперматозоидите.

Първите важни стъпки за постигане на  успешна бременност - I част

Въпреки че замразяването и съхранението на сперматозоиди преди лечение не би могло да гарантира постигане на бременност във всички случаи, наличието на такъв своеобразен резерв има положителен психологичен ефект и понякога се оказва единствен шанс за собствено биологично поколение при мъжа. Запазване на репродуктивните способности при онкоболни момчета в пубертета протича аналогично. За съжаление към днешна дата запазването на фертилитета при момчета в предпубертет е в сферата на широки и задълбочени научни разработки.

Първите важни стъпки за постигане на  успешна бременност - II част

Европейската асоциация по урология препоръчва криоконсервация на гамети при всички мъже преди лечение на онкологично заболяване. Особено внимание се обръща при млади мъже и момчета, които все още нямат деца.

Статията е изготвена със съдействието на ембриолог Любослава Вълкова и биолог Десислава Дюлгерова, специалисти в инвитро и андрологичния сектор на Медицински комплекс „Д-р Щерев“

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи