Особености на китайското възпитание: как да направим от детето свръхчовек

Според европейските стандарти това е напълно нехуманен метод

https://jenata.blitz.bg/mama-i-bebe/osobenosti-na-kitayskoto-vazpitanie-kak-da-napravim-ot-deteto-svrahchovek Jenata.blitz.bg
Особености на китайското възпитание: как да направим от детето свръхчовек

Китайците са изключителен народ. Те са единни като нация и по целия свят са известни с трудолюбието и упоритостта си.

Оказва се, че тези качества се внушават на жителите на "средното царство" още от раждането.

Китайският подход към възпитанието на деца се характеризира със строгост, която граничи с тирания.

Според европейските стандарти това е напълно нехуманен метод. Работата обаче е там, че това е част от културата, която се е формирала векове наред.

Има няколко негласни правила, към които се придържат всички родители в Китай. Тези принципи допринасят за по-нататъшното развитие на китайската култура и страната като цяло.

Днес от jenata.blitz.bg решихме да проучим по-подробно феномена на китайското възпитание, за да разберем как точно работи, до какви резултати води и какви черти на характера налага от най-ранна възраст. 

Основната цел за едно дете е да се труди упорито и да стане най-доброто 

В Китай родителите, независимо от семейния доход, се опитват да инвестират колкото е възможно повече в детето си. Причината за това е ожесточената конкуренция.

Точно по тази причина още от най-ранна възраст в главата на детето се набива упорито, че трябва да постигне максимума във всяка дейност, която извършва.

"Трябва да се трудиш здраво, иначе ще бъдеш провал и няма да постигнеш нищо".

Тайните методи за възпитание на японските родители са разгадани!

Детето е уникален проект, който трябва да оправдае усилията, вложени в него. Разбира се, че родителите му го обичат, но за никакви глезотии не може да се говори.

Независимо от възрастта на детето, денят му е разпределен по часове. Уроци, допълнително обучение, клубове, секции, творчески ателиета и т.н. и т.н. Китайските деца нямат никакво свободно време, само за сън и храна.

Родителски контрол и физически наказания

Родителите стриктно следят напредъка на децата си. Често мама или татко внимателно проверяват домашните на отрочетата си преди училище.

Китайците не могат да си позволят небрежно отношение към контрола върху учебния процес. Родителите носят отговорност за децата си и затова стриктно контролират всички области от живота им. Оттук идват и суровите методи на възпитание, включително физическо наказание.

Шамари за всяко нарушение е общоприета традиция. Тук никой не се интересува от психологическото състояние на детето.

Искате да бъдете добра майка? Забравете за всичко, което сте чували досега и...

Оплакванията от умора при наистина огромно натоварване се смятат за мързел и нежелание да се трудиш.

Учителят "привлича" всички

Що се отнася до училището, много важен показател за учителя е старанието на ученика.

В китайските училища не съществува понятието "любимец на учителя", защото всички деца се третират еднакво и неутрално. И представянето им е приблизително еднакво, защото всеки ученик работи до краен предел и с всички усилия на учителите достига необходимото ниво.

В китайските школа няма дете звезда, чудо или гордост на училището. Там завършилите излизат с едно и също високо ниво на знания.

Всички учители са супер отговорни, устремени към резултата, а основната им задача, независимо от възрастта на учениците, е на всяка цена да ги научат на това, което е включено в програмата.

В китайската образователна система няма разделение на слаби и отлични ученици. Всеки ученик получава максимума от възможното и в резултат на това чрез упорит труд постига определен резултат, без да изостава от останалите. 

Основните черти, които се възпитават в китайските деца, са феноменално трудолюбие, постоянство и небързане.

Всяка майка трябва да е наясно с тези скрити причини за детската истерия

У всяко дете се намират неговия потенциал и силни страни и се работи върху развитието им. Ето защо в различни области и на различни социални нива всички специалисти вършат работата си на високо ниво.

Волята на по-възрастния е закон

Отношението на децата към родителите и всички възрастни в Китай по принцип е изключително уважително, независимо от възрастта.

По-старото поколение е непоклатим авторитет както за малкото дете, така и за тийнейджъра. Те не спорят с възрастните, не им противоречат, думите им не подлежат на съмнение или обсъждане.

Децата трябва да слушат и да се подчиняват. В едно китайско семейство волята на по-възрастния е закон.

За българчетата думата "не" не съществува. А когато я чуят, знаят, че винаги могат да намерят някаква вратичка и да измислят нещо.

И най-опитният родител допуска тези грешки, с които съсипва детето си

Децата растат с разбирането, че най-важното е да можеш да се споразумееш и да намериш общ език.

Такива неща в Китай не минават! Там има много строги правила. Не можеш да се договаряш или подмазваш, независимо за какво става въпрос.

За нарушаване на правилата следва наказание и нищо друго. Китайската система е твърда и абсолютно негъвкава. /jenata.blitz.bg

 

Горещи

Коментирай