Педиатър разкри как да храним дете през зимата и по време на заболяване

По това време тялото изисква повече енергия, поясни д-р Лейла Сеймуровна Намазова-Баранова

https://jenata.blitz.bg/mama-i-bebe/pediatar-razkri-kak-da-hranim-dete-prez-zimata-i-po-vreme-na-zabolyavane Jenata.blitz.bg
Педиатър разкри как да храним дете през зимата и по време на заболяване

България е в плен на грипа. Доказателство за това са все повечето области у нас, които „светват“ в червено.

Заболяването поразява всички, но лекарите са единодушни, че то е най-коварно за възрастните хора и малките деца.

Именно малчуганите са тези, които когато бъдат тръшнати от грип, се възстановяват най-тегаво.

Педиатър: Не давайте на детето да си рови в носа – опасно е!

Но преди да побързате да се паникьосвате, ако малчуганът у дома се разболее, и преди да започнете да го блъскате с всевъзможни лекарства, то прочетете следните редове.

Според педиатърът д-р Лейла Сеймуровна Намазова-Баранова има едно много просто спасение. Благодарение на него детето ще се възстанови много по-бързо.

„Много е важно с какво храните болното дете“, казва педиатърката.

Тя отбелязва, че по това време тялото изисква повече енергия, така че през есенно-зимния период е изключително важно да се осигури на детето пълноценно хранене. 

В този случай трябва да се обърне специално внимание на протеините (месо, риба, млечни продукти), а не на въглехидратите.

Въпреки това, умерено количество лакомства, особено през първата половина на деня, няма да навреди на детето. 

Важно е да запознаете децата със здравословни храни от най-ранна възраст, като сушени плодове, мед и неговите производни (ако няма алергия). Вместо обикновени сладкиши като торти, по-добре е да изберете естествени и здравословни алтернативи.

Д-р Алимбеков: Ако детето се разболее веднага направете това! Но в никакъв случай не…

В студено време трябва да обогатите основните си хранения (закуска и обяд), да добавите следобедна закуска и да предложите на децата нарязани чушки, моркови, целина, ядки, семена и мед.

Лекарят напомня: необходимо е да се следи съдържанието на витамини и минерали в диетата, особено витамин D.

„При настинка или друго заболяване, когато няма температура, детето може да се храни както обикновено. Ако хроничното заболяване се влоши, диетата се коригира в съответствие с основната диагноза. 

Например, при алергии се изключват храните, които ги провокират, при проблеми с бъбреците - солта, при диабет - храни, съдържащи захар, а при диария е важно правилно да се организира пиенето и храненето на малки порции. след всяка атака (например малко парче банан)“, поясни педиатърката.

„Когато детето има висока температура, трябва да му се дават много течности, но не и да яде насила. Ако поиска храна, предложете леки, лесно смилаеми храни като варени и пюрирани зеленчуци (напр. зеленчуково пюре с вода). 

По-добре е през този период да се избягват протеинови храни, включително месо и риба, за да се намали натоварването на бъбреците“, поясни детската лекарка. / jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай