Диетолози: Яжте само тези 6 вида хляб, ето защо

Те са здравословни и няма да съжалявате, ако ги консумирате

https://jenata.blitz.bg/zdrave/dietolozi-yazhte-samo-tezi-6-vida-hlyab-eto-zashto Jenata.blitz.bg
Диетолози: Яжте само тези 6 вида хляб, ето защо

Изборът на хляб винаги е предизвикателство, ако се грижите за здравето си. С толкова много опции може да е трудно да разберете кой да купите, особено ако хранителната стойност е важна. 

Задачата не се улеснява от факта, че много купени от магазина хлябове съдържат дълги списъци с съставки, които могат да бъдат объркващи.

Какво да търсите, когато избирате по-здравословен хляб и какви ползи предоставя всяка опция, пише Марта Стюарт, позовавайки се на експерти по хранене.

Марта Стюарт

По думите й има точно шест вида здравословни разновидности на хляба, които си заслужава да купите и ядете. Това потвърждават и редица световнопризнати диетолози.

Ето кои са те:

100% пълнозърнест хляб

Един от най-добрите варианти е 100% пълнозърнест хляб. „Пълнозърнестите храни запазват всички части на зърното, което ви позволява да запазите повече фибри, витамини, минерали и растителни съединения“, обяснява регистрираният диетолог по хранене Кристин Дили.

Това е важно, тъй като фибрите помагат за понижаване на нивата на холестерола в кръвта и забавят усвояването на въглехидратите, което спомага за изглаждане на покачването на нивата на кръвната захар. Освен това фибрите подпомагат храносмилането и подхранват полезните бактерии в червата, като подобряват здравето на червата.

Многозърнест хляб 

За разлика от 100% пълнозърнест хляб, който е направен изцяло от пълнозърнести храни, многозърнестият хляб съдържа различни видове зърна, някои от които може да са рафинирани, а не цели.

Според диетологът Сюзън Грийли многозърнестите хлябове могат да включват овес, просо, амарант, ечемик, ръж, лимец, киноа, царевица, елда, лимец (древен вид пшеница) и пълнозърнеста пшеница. Може също да съдържа семена като тиква, лен, чия и слънчоглед.

Като цяло тези съставки са добър източник на фибри, сложни въглехидрати, малко количество протеини и здравословни мазнини. Те също са богати на важни витамини и минерали, включително витамини от група В и хром.

Хляб с покълнали зърна 

„Хлябът с покълнали зърна е пълнозърнест хляб, чиито зърна са били накиснати във вода и оставени да покълнат“, обяснява диетологът Никол Роуч. Този процес активира ензими, които разграждат протеините и въглехидратите, което ги прави по-лесно смилаеми. 

Благодарение на това покълналият хляб съдържа повече макро- и микроелементи, достъпни за усвояване, в сравнение с традиционния пълнозърнест хляб.

Хляб с квас

Хлябът с квас се прави чрез естествена ферментация на брашно и вода, за да се образува закваска. Този процес включва млечнокисели бактерии, които имат пробиотичен ефект, въпреки че повечето от тях загиват по време на печенето. Въпреки това, готовият хляб все още съдържа фибри, които насърчават здравето на червата чрез хранене на полезни бактерии.

Хлябът с квас също е богат на витамини от група В (които поддържат нервната и имунната система) и важни минерали като магнезий, желязо и цинк.

Овесен хляб 

Овесеният хляб е вид пълнозърнест хляб, който съдържа валцувани овесени ядки или овесено брашно. Прави се от комбинация от пшенично брашно и овес (или овесено брашно), тъй като пшеницата е необходима за образуването на глутен, който позволява на тестото да втаса.

Овесените ядки осигуряват на тялото разтворими фибри, които помагат за регулиране на нивата на кръвната захар и холестерола.

Ленен хляб 

„Лененият хляб е хляб, към който са добавени ленени семена (цели или смлени)“, обяснява Роуч. Има орехов вкус и съдържа фибри и омега-3 мастни киселини (здравословни мазнини). „Фибрите подобряват храносмилането, насърчават ситостта и помагат за поддържане на нивата на кръвната захар и холестерола“, добавя Роуч.

От своя страна Омега-3 мастните киселини намаляват възпалението в тялото, намалявайки риска от рак и сърдечно-съдови заболявания. Освен това хлябът от ленено семе е богат на антиоксидантни растителни съединения, наречени полифеноли. / jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай