Изследване опроверга мита за ползите от осемчасовия сън

Той уточнява, че повечето хора трябва да спят от седем до девет часа на ден

https://jenata.blitz.bg/zdrave/izsledvane-oproverga-mita-za-polzite-ot-osemchasoviya-san Jenata.blitz.bg
Изследване опроверга мита за ползите от осемчасовия сън

Съветът да спите по осем часа на ден не е универсален и полезен за всички. Това казва експертът по съня и професор в университета Лафбъро (Великобритания) Кевин Морган, цитиран от Daily Mirror.

Експертът заявява, че последните изследвания са опровергали мита за ползите от осемчасовия сън. Той уточнява, че повечето хора трябва да спят от седем до девет часа на ден. Отклонения от тези показатели може да има както нагоре, така и надолу.

Проф. Морган обръща внимание на скорошно изследване на Китайския национален център за сърдечно-съдови заболявания, което е доказало, че недоспиването през делничните дни може да се компенсира с по-дълъг сън през уикенда.

Терапевт изброи храните, които не трябва да се консумират вечер

"Последното проучване е поредното, което развенчава мита, че се нуждаем от точно осем часа сън на нощ. Ако трябва да сложим някакво число, повечето хора се нуждаят от някъде между седем и девет часа всяка вечер, но винаги има извънредни стойности", отбелязва експертът.

Той също така коментира и констатациите на проучването относно ползите за здравето от по-дългото спане през уикенда.

Според проучването, предимствата на компенсиращия сън или по-дългото спане през уикендите показват, че само 1,28 часа повече в леглото могат да бъдат от полза. По-дългият сън пък е свързан с намален риск от развитие на сърдечни заболявания.  

"Достатъчният компенсиращ сън е свързан с по-нисък риск от сърдечни заболявания. Всеки, който не спи много дълго през работната седмица, може да изпита ползите от наваксването през уикенда, ако има възможност за това.

Ако искате да спите добре, 2 часа преди лягане не трябва да...

Лишаването от сън обаче може да засегне не само организма", отбелязва водещият автор на проучването. 

Почти 90% от хората, които не си доспиват, са споделили, че чувстват  смесица от умора и гняв.

"Нашият сън, благополучие и поведение са тясно свързани. Липсата на сън може да промени емоционалната част на мозъка, което ни прави по-чувствителни към стрес и намалява самоконтрола. Някои хора стават по-импулсивни и агресивни.

Това проучване също е ценно напомняне, че много от нас могат да се почувстват като различни хора, когато са лишени от сън и могат да се действат агресивно, за което по-късно съжаляват", коментира на свой ред експертът по съня д-р Софи Босток. /jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай