Сигурно от дете обичате да ядете кисело зеле, но замисляли ли сте се колко здравословно е това ястие? Диетологът д-р Юлия Шарапова разказа всичко, което трябва да знаете за процеса на ферментация и ползите от него.
„Нашето тяло съдържа огромен брой бактериални клетки. Повечето от тях се намират в червата.
Те помагат за усвояването на хранителни вещества, служат като бариера за потенциално опасни бактерии, контролират възпалението, управляват стреса и поддържат метаболизма и теглото“, казва д-р Шарапова.
През целия живот микробиомът непрекъснато се променя. И за да бъде човешкият микробиом пълноценен и здрав, той трябва да бъде заселен и нахранен.
Най-добрият естествен начин за попълване и хранене на вашия микробиом е с ферментирали храни. Те могат да бъдат наречени „Супербиотици“.
Диетологът казва, че те съдържат огромен набор от полезни бактерии, витамини, минерали и органични киселини, които влияят на нашето благосъстояние, настроение, енергия и дори външен вид.
Най-лесният начин да получите „супербиотик“ е да ядете кисело зеле.
„Препоръчително е да правите това у дома, в противен случай има риск да консумирате заедно със здравословен продукт захар, емулгатори, овкусители и оцет“, обяснява специалистът.
Освен това тя даде и много проста и ефективна рецепта за приготвянето на киселото зеле у дома.
Необходии продукти:
- Зеле - 1 глава, настъргана
- Моркови - 50 грама
- Червени боровинки - на вкус
- Копър и семена от кимион - на вкус
- Сол - 20 грама
Начин на приготвяне:
Смесете всичко, поставете в дълбока купа (с капак) или малко бидонче и оставете за 3-4 дни. След това съхранявайте в хладилник.
„Трябва да ядете 100-200 грама от него на ден. Не бива да прекалявате с киселото зеле.
Поради съдържанието на сол съществува риск от отоци, високо кръвно налягане и бъбречни заболявания. Така че яжте го умерено!
Също така е важно да запомните, че по време на обостряне на стомашно-чревни заболявания консумацията на кисело зеле е противопоказана“, поясни д-р Шарапова. / jenata.blitz.bg