За много хора повторното използване на остатъците от храна е обичайна практика. Прибират неизядената вечеря в хладилника, а на следващия ден спасяват положението, без да се замислят, че това е много опасно.
Специалистите са категорични, че някои храни могат да причинят сериозни проблеми, ако не се претоплят правилно.
Нещо повече - това може да ви изложи на риск от няколко сериозни заболявания, които в редки случаи могат да бъдат смъртоносни, предупреди специалистът по безопасност на храните д-р Стейси Дювенидж.
Оказва се, че някои ястия никога не трябва да се претоплят, колкото и удобно да е това, докато други изискват специално внимание.
Яжте тези храни преди лягане – полезни са!
"С надеждата да се компенсира загубата на храна, остатъчната храна често се запазва за следващо хранене.
Трябва обаче да се внимава, когато се приготвя и претопля, за да се предотврати хранително отравяне и да се запазят хранителните й свойства", казва експертката от лондонския Институт за природни ресурси, цитирана от The Sun.
И изброява девет продукта, с които трябва да сте особено внимателни, ако решите да ги консумирате ден или два след готвене.
Ориз
Оризът, подобно на много други продукти, е отлична среда за размножаване на бактерията Bacillus cereus.
Ако оризът не е правилно приготвен и съхраняван, могат да останат спори от тези бактерии, които дори микровълнова печка не може да унищожи. Ако го оставите на стайна температура за два часа, микробите ще започнат активно да се размножават и консумацията на такъв продукт може да причини сериозно отравяне.
Яйца
Варените яйца са отличен източник на протеини, но след като се охладят, не трябва да се затоплят повторно.
Тези 5 безобидни ежедневни навика предизвикват рак!
При повторно нагряване белтъците се окисляват, което може да доведе до образуването на канцерогени, а това е потенциална опасност за здравето.
Гъби
Гъбите са продукт, който също не трябва да се претопля. Освен че вече няма да бъдат толкова вкусни, след затопляне протеините в тях се разрушават и могат да се образуват опасни окислителни вещества.
Зеле
Зелето съдържа нитрати, които са полезни, когато се консумират пресни. При повторно нагряване обаче те могат да се превърнат в нитрозамини, които могат да причинят тумори и да увредят черния дроб.
Картофи
Картофите са питателна храна, но трябва да се съхраняват правилно. Ако се държат дълго време на стайна температура, бактериите на ботулизма могат да започнат да се размножат, което може да доведе до сериозно отравяне.
Морски продукти
Морските дарове, като рибата например, трябва да се консумират пресни или сготвени веднага след покупката.
Когато човек откаже кафето тялото и настроението му се променя, ето как
Някои видове риби при стайна температура могат да произвеждат хистамин. Той, от своя страна, след претопляне, провокира развитието на алергични реакции и други неприятни симптоми.
Пилешко месо
Ястията от пилешко месо могат да се претоплят, но температурата трябва да е поне 75 градуса по Целзий. Само при нея рискът от отравяне ще бъде минимален.
Растително масло
При повторното нагряване на зехтин, ленено и рапично масло може да се отдели вредното вещество акриламид, което е потенциален канцероген. Ето защо е по-добре да не загрявате повторно растителните масла.
Бебешка храна и мляко
Бебешката храна, независимо дали е кърма, адаптирано мляко или пюре, трябва да се претопля само веднъж. При повторно нагряване може да се превърне в източник на бактерии, попаднали в нея от устата на детето, а някои от полезните вещества в нея ще бъдат унищожени. /jenata.blitz.bg
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!