Този проблем по време на сън говори за риск от скорошна смърт

В различните възрасти хората спят по различен начин и всеки лекар знае, че влошаването на качеството на съня говори за здравословни проблеми

https://jenata.blitz.bg/index.php/zdrave/tozi-problem-po-vreme-na-sn-govori-za-risk-ot-skorosna-smrt Jenata.blitz.bg
Този проблем по време на сън говори за риск от скорошна смърт

Вероятно сте чували, че всеки човек има три възрасти. Първата е броят на изживените години, втората - състоянието на тялото, а третата е мозъкът.

Наскоро учените установиха, че има и четвърти параметър - възраст на съня.

В различните възрасти хората спят по различен начин и всеки лекар знае, че влошаването на качеството на съня говори за здравословни проблеми. Понякога то се появява много по-рано от първите симптоми на заболяването.

Болестта на Паркинсон например често се предшества от постоянни кошмари. С тях човек може да се сблъска от пет до 10 години преди проявата на другите признаци на треперещата парализа.

Това е идеалната диета за качествен сън

Преди няколко месеца в списанието Npj Digital Medicine бяха публикувани резултатите от проучване, проведено от учени от САЩ и Дания, ръководени от експерт по съня д-р Еманюел Миньо.

Специалистите са анализирали данни от 12 000 души, за да разработят система, която да им позволи да определят възрастта на съня, а след това въз основа на нея да идентифицират тенденциите, свързани със смъртността.

Учените са успели да идентифицират една тенденция, за която никой преди това не е знаел.

"Фрагментацията на съня, когато хората се събуждат по няколко пъти на нощ за по-малко от минута, а след това не помнят за това, е най-силният предиктор на смъртността", казва д-р Миньо.

Как точно се отразяват подобни нощни събуждания, дали са симптом или причина за проблеми, учените ще разберат в следващи изследвания.

Разкриха тайната на добрия сън

По думите на д-р Еманюел Миньо, има още два прогностични параметъра, свързани с повишения риск от смърт - намаляването на "ефективността на дрямката" - нейните ползи за възстановяване, и намаляване на фазата на бързия сън. 

Но има и добра новина: възрастта на съня не е число, издълбано в камък и следователно неизменно. То може да се подобри по много прости начини – лягайте и ставайте по едно и също време (не много рано и не твърде късно), спете в тъмна стая и спортувайте редовно. /jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай