7 грешки, които превръщат и най-здравословното ястие в опасно за здравето  

7 грешки, които превръщат и най-здравословното ястие в опасно за здравето  

Независимо кой колко е добър в кухнята, в процеса на приготвяне на храната всеки може да ги допусне

Когато стане дума за готвене, някои дами не спират да се хвалят с уменията си в кухнята, други пък се оплакват, че не знаят как да хванат тигана, а трети споделят, че поназнайват някои неща, които са достатъчни, за да не умрат от глад. 

Независимо кой колко е добър в кухнята, в процеса на приготвяне на храната всеки може да допусне грешки, които да превърнат и най-здравословното ястие в опасно. 

И днес jenata.blitz.bg ще ви разкажем малко по-подробно за най-честите грешки, които всяка домакиня допуска в кухнята, опитвайки се да направи ястието си по-вкусно. 

Сол вместо подправки 

Ако ястието ви се струва безвкусно, не се опитвайте да го подобрите със сол! Натриевият хлорид задържа течността в тялото и допринася за появата на отоци. 

За да разкриете вкуса на яденето, без да навредите на здравето си, опитайте да експериментирате с подправки. Те само ще ви бъдат от полза. Освен това, за разлика от солта, с тях е трудно да прекалите. 

Цял живот сме слагали храната си грешно в хладилника, експерт разкри шокираща истина!

Солта в ястията може да бъде заменена с лимонов сок, целина, пресни или изсушени домати, чесън, оцет, кориандър, риган, естрагон, босилек, магданоз, кимион, кимион, розмарин и горчица.

Прегряване на растителното масло  

Повечето растителни масла могат да се нагряват, но някои от тях, като зехтина и кокосовото масло, не понасят високи температури. Ако маслото в тигана започне да пуши, само след няколко минути ще загуби полезните си свойства. 

При задушаване и пържене използвайте слънчогледово олио, зехтин и ленено масло добавяйте само за вкус към вече готовите ястия.

Зеленчуците се готвят твърде дълго

За да получавате максимума от зеленчуците, е най-добре да ги ядете сурови. Според учени от Калифорнийския университет, термичната обработка унищожава водоразтворимите витамини - С и В, както и групата нутриенти, известна като полифеноли.

Тези 8 подправки вършат истински чудеса! Добавете ги към храната и отслабвайте с удоволствие!

В зависимост от метода на готвене загубите могат да варират от 15 до 55%.

Мастноразтворимите витамини A, D, E и K и антиоксидантът каротин понасят по-добре високите температури, но само когато става въпрос за кипене или приготвяне на пара. Във фритюрника или при пържене в тиган от хранителните вещества в зеленчуците на практика не остава нищо!

Всички плодове и зеленчуци се белят

В кората на някои зеленчуци и плодове е концентрирано основното количество полезни вещества. 50% от кората на картофите например е съставена от диетични фибри, които потискат глада и помагат на храната да се придвижва през храносмилателния тракт.

Ето как ще се промени организмът ви, ако всеки ден прибавяте по малко черен пипер към храната си

В кората на ябълките се съдържа почти цялото количество кверцетин - антиоксидант, който предотвратява развитието на онкологични заболявания. А пухкавата "кожа" на кивито е богат източник на витамин Е и флавонодиди.

Медът се разтапя

Няма как медът да остане вечно течен. Само след няколко месеца той преминава през естествен процес на кристализация и става като гъста паста. В същото време той не губи полезните си свойства и в тази форма може да се съхранява години наред, оставайки вкусен и ароматен.

В опит да върнат течната му форма, някои домакини го разтапят на водна баня в тенджера или в микровълновата печка. Това категорично не трябва да се прави!

Чесънът може да бъде смъртоносно опасен, ако...

Когато се нагрява над 40 градуса, медът започва бързо да губи своите уникални свойства. И в резултат на това получавате висококалоричен сироп, който само мирише на мед. 

Използване на "сурова" сол

Всеки знае за опасностите, които крие солта. Но ако не сте готови да се откажете напълно от употребата й, поне не я използвайте в "суров" вид.

Според експерти, разтваряйки се в процеса на готвене и излагайки се на висока температура, минералът нанася по-малко вреди на бъбреците, кръвоносните съдове и лимфната система.

Картофите не се киснат във вода преди употреба

През 2015 г. в доклад на Агенцията за безопасност на храните в ЕС бяха посочени продуктите, съдържащи опасния канцероген акриламид. Сред тях попаднаха и картофите.

Учени бият тревога: Тази грешка може да превърне чая в отрова!

Известно е, че нивото му рязко се повишава, когато нишестените продукти се пържат или пекат при високи температури. Между другото, продължителното съхранение на ястие с картофи също допринася за увеличаване на нивата на акриламид.

Има само един начин да избегнете проникването на това опасно вещество в организма - чрез пълния  отказ от картофи, чипс и други подобни продукти. Ако това не е възможно, опитайте се да сведете до минимум риска от образуването му, като накиснете картофите за 2 часа преди да ги използвате. /jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!