Години наред тя вярваше, че животът й е напълно определен - омъжи се млада, създаде семейство и не постави под въпрос своята идентичност или чувства. Когато обаче съпругът й реши да започне процедура за смяна на пола, тя се изправи пред предизвикателство, което я накара да постави под въпрос всичко, което дотогава знаеше за себе си.
През по-голямата част от живота си Аманда Скот вярвала, че е хетеросексуална. Тя израснала в мормонско семейство и се омъжила за Шей, която по това време се идентифицирала като мъж.
Бракът им обаче претърпял голяма промяна години по-късно, когато съпругът й признал, че отдавна се бори с полова дисфория и иска да започне промяна.
Това, което последвало, не само променило живота на Шей, но и накарало Аманда да постави под въпрос всичко, което мислела, че знае за себе си.
Докато придружавала съпруга си в пътуването му към пълноценен живот, съобразен със собствената му идентичност, Аманда започнала да открива нова страна на своята сексуалност.
Днес тя открито говори за това как любовта й към един човек е променила разбирането й за себе си и я накарала да осъзнае, че е бисексуална.
39-годишната Аманда е израснала в мормонско семейство и когато била на 19, се омъжила за Шей, който по това време се е идентифицирал като мъж.
15 години след сватбата Шей й споделил, че отдавна страда от полова дисфория – чувството на дискомфорт, което човек изпитва, когато половата му идентичност не съвпада с пола, който му е бил определен при раждането, и през следващите няколко години започнал процеса на преход.
Когато Шей за първи път ѝ се доверил, Аманда споделя пред списание People , че не е знаела как да съчетае сексуалността си с половата идентичност на съпруга/съпругата си.
"Интуитивната ми реакция беше: "О, ами, мисля, че ме привличат само мъже, но те обичам". Ние произлизаме от поколение, в което толкова много се наблягаше на това да си "роден такъв" и че хората обичат когото обичат", споделя тя.
Но опитът на Аманда със собствената й сексуалност бил различен.
В началото на връзката им възпитанието й я карало да свързва брака с мъж със "сигурност". И тъй като се омъжила преди да навърши 20 години, тя нямала много време да проучи дали може да бъде привлечена и от жени.
Въпреки това, докато Шей преминавал през процеса на преход, Аманда започнала да осъзнава, че разбирането й за собствената й сексуалност също се развива. Така започнала да осъзнава, че е бисексуална.
"Докато продължаваш да преминаваш през този процес на феминизация", казва Аманда на жена си, "все повече и повече ме привличаш".
Аманда признава, че винаги е смятала Шей за своя "най-добра приятелка" и че винаги е била "щастливо омъжена", но добавя, че "тъй като тя започна да се променя социално и физически, осъзнах, че сега съм привлечена повече от всякога".
По-рано тази година Шей, която споделя живота си със съпруга си и трите им деца с повече от милион последователи в Instagram и TikTok, разкри, че ще се подложи на операция на седалището като последна стъпка в медицинския си преход.
„Ние сме нестандартна двойка, не че съм се съмнявала в това преди. Това, че тя получи това утвърждаване на пола си, беше положително и за мен. И това е преживяването на всички аспекти на живота с транс партньор или любовта към транс човек като цяло.
Когато го виждаш да се чувства добре в собствената си кожа, е нещо прекрасно и има положителен ефект върху самата връзка", казва в заключение Аманда. /jenata.blitz.bg