Не яжте тези 15 опасни храни

Ако искате да подобрите здравето си, експертите съветват да започнете да следите диетата си

https://jenata.blitz.bg/zdrave/ne-yazhte-tezi-15-opasni-hrani Jenata.blitz.bg
Не яжте тези 15 опасни храни

Ако искате да подобрите здравето си чрез хранене, започнете с премахването на редица храни, които нямат нищо общо със здравословното хранене. 

Диетолози и лекари казват, че здравословното хранене играе жизненоважна роля за цялостното здраве и благополучие, както и за превенцията на много заболявания.

Докторът на медицинските науки, кардиологът Франсиско Лопес-Хименес каза, че здравословната диета трябва да е богата на ядки, добри растителни масла, бобови растения, пълнозърнести храни и плодове. 

Също така трябва да съдържа малко количество животински продукти, с изключение на млечни продукти и риба.

Тези храни и напитки успокояват нервите!

„Това не означава, че никога не можете да се наслаждавате на това, което се счита за нездравословна храна, но разбирането на контрола на порциите, когато я ядете, е ключово“, подчерта консултантът по хранене Джим Уайт.

Тя съветва да се придържате към това разпределение на продуктите: 75% - здравословна храна, 25% - други продукти и лакомства, които харесвате.

Експертите обаче посочиха 15 храни, които трябва да ограничите или напълно да премахнете от менюто си за здравословна и балансирана диета.

„Тези храни са опасни. Най-добре е да ги премахнете от менюто си“, казват те.

Ето кои са петнайсетте опасни храни:

1. Сладки газирани напитки

Содата може да се намери в газираните напитки, които са една от най-лошите храни за консумация, главно поради високото си съдържание на захар. 

Експертите предупреждават, че тези, които пият сладки напитки като сода, са по-склонни да страдат от затлъстяване, да развият диабет тип 2, да имат сърдечни заболявания, кариес и подагра.

2. Сурово или недопечено месо

„Яденето на сурово или недостатъчно обработено месо може да бъде изключително опасно, тъй като всяка сурова храна може да съдържа бактерии и може да бъде вредно за здравето на хора с отслабена имунна система“, каза д-р Рахул Бхандари.

3. Суха зърнена закуска

„Зърнените закуски съдържат обработени зърна, които са вредни за здравето“, предупреждава семейният лекар д-р Марк Кукузела. 

Според него този продукт има невероятно висок гликемичен индекс, който рязко повишава нивата на кръвната захар. 

С течение на времето хроничните високи и ниски нива на кръвната захар могат да нарушат метаболизма и хранителните ви модели, което допринася за затлъстяването и инсулиновата резистентност.

Диетолог: Възрастните хора да ядат яйца, ето защо!

4. Обработени меса

Беконът, наденицата или хот-догът могат да причинят повече вреда, отколкото полза за сърцето ви. 

„Доказано е, че много вещества, използвани в процеса на консервиране на месо, повишават риска от рак, хипертония и други заболявания“, казва д-р Лопес Хименес.

5. Алкохол

„Освен факта, че алкохолът не добавя хранителна стойност и е предимно празни калории, той оказва голямо влияние върху метаболизма ви, защото е токсичен“, обяснява Уайт.

Консумацията на алкохол забавя окисляването на мазнините. Това означава, че тялото ви изгаря по-малко мазнини, докато преработва алкохола. 

Освен това, скорошно проучване установи отрицателна корелация между алкохола и продължителността на живота, посочвайки, че дори едно питие на ден може да съкрати живота с 2,5 месеца.

6. Транс мазнини

„Изкуствените трансмазнини нямат хранителна стойност. Дори малки количества храни, съдържащи трансмазнини, могат значително да увеличат риска от сърдечни заболявания“, казва д-р Лопес Хименес. 

Те обикновено идват под формата на частично хидрогенирани мазнини и могат да бъдат намерени в печива, пуканки и други храни.

Освен това пърженето може да превърне добрите масла в трансмазнини.

7. Енергийни напитки

Подобно на газираните напитки, енергийните напитки съдържат големи количества захар и фруктоза. Те могат да се метаболизират в черния дроб, който не е в състояние да се справи с тях. 

С течение на времето това води до затлъстяване на този орган, което е в основата на инсулиновата резистентност.

3 соц диети, с които майките и бабите ни слабееха!

8. Изкуствени подсладители

Ако избягвате калории, като избирате изкуствен подсладител като аспартам, имайте предвид, че те също могат да бъдат вредни за вашето здраве. 

Въпреки че са нулеви калории, те все още допринасят за наддаване на тегло и могат също така да променят микробиома на червата, което засяга усвояването на хранителни вещества, метаболизма и регулирането на глюкозата.

9. Сок

100% плодов сок може да повиши нивата на кръвната ви захар и също така ви лишава от едно от най-големите предимства на плодовете - фибрите.

Като пиете сок, вие превръщате перфектната храна в нещо повече като сладка газирана напитка по отношение на нейното биохимично въздействие върху нашия метаболизъм. 

По-добре е да ядете плодове и зеленчуци, отколкото да пиете сокове. Или направете смутита.

10. Захар и царевичен сироп

Изследванията показват, че добавената захар в храни и напитки може да затрудни хората да си набавят хранителните вещества, от които се нуждаят. 

Освен това захарта не е единствената сладка храна, която трябва да се избягва.

„Експериментите показват, че животни, хранени с високофруктозен царевичен сироп, могат да развият диабет. Високофруктозният царевичен сироп повишава нивата на кръвната захар по-бързо дори от тръстикова захар“, каза д-р Лопес Хименес.

11. Рафинирани растителни масла

За многократно пържене се използва рафинирано растително масло. Консумирането на масло, което е било загрято няколко пъти, причинява оксидативен стрес в черния дроб, казва д-р Марк Кукузела.

12. Храна за вкъщи

Да поръчате храна от любимия си ресторант е удобно, но може да бъде опасно за вашето здраве.

„Когато купувате готова храна, вие имате много по-малък контрол върху размера на порцията или количеството добавена сол, захар и мазнини. 

Всичко това може да повлияе на кръвното ви налягане, нивата на холестерола и размера на талията“, казва експертът.

13. Бял хляб

„Белият хляб има минимална хранителна стойност“, казва д-р Лопес Хименес. 

Има малко или никакви фибри и много от хранителните вещества са били премахнати от процеса на избелване на пшеницата.

Вместо това изберете 100% пълнозърнест хляб, който съдържа повече хранителни вещества и дори може да помогне за поддържане на стабилни нива на кръвната захар, докато белият хляб има обратния ефект.

14. Замразени храни с високо съдържание на мазнини

Преди да поставите замразена храна в пазарската си количка, внимателно проверете хранителното съдържание на продукта, особено съдържанието на калории, натрий и мазнини. 

„Замразените ястия могат да бъдат вредни за здравето и управлението на теглото“, обяснява Уайт и поясни, че „те често съдържат „високи нива на натрий и мазнини с консерванти“.

15. Сладкиши

„Захарните печени изделия имат „малка хранителна стойност и са с високо съдържание на калории, но изобщо не засищат“, казва Уайт. 

Тези храни също са с високо съдържание на добавена захар и наситени трансмазнини, които допринасят за високите нива на кръвната захар и холестерола. / jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай