Заради епидемията от коронавируса тази година големият християнски празник Великден ще мине под призива „Останете си вкъщи“. Храмовете може да са почти безлюдни, ала православната кулинарна традиция за отбелязване на Възкресение Христово ще бъде спазена.
От jenata.blitz.bg вече ви издадохме тайната за най-вкусното и сочно агнешко, което се пече на бавен огън. Дадохме ви и още едно предложение как да направите агнешкото месце крехко и с много подправки по традиционна рецепта.
С характерните ястия за този ден, с тяхната символика.
Трапезата трябва да е богата и красиво украсена, а важните ястия са 5 - боядисаните великденски яйца, зелената салата, основното ястие, великденските сладки и козунак. Козунакът и боядисаните яйца задължително присъстват.
Рецепти за домашни козунаци - лесни, изпитани и сполучливи
Специално червените яйца символизират кръвта на Исус, а козунакът - неговото тяло. Яйцата се боядисват или на Велики четвъртък, или на Велика събота и също се украсяват подобаващо. Традиционната великденска салата е главно от марули, зелен лук, репички и яйца.
По желание се прибавят домати и краставици. Ако се приготвят други салати, те са свързани не толкова с традициите за празника, колкото с характерните за сезона продукти. Освен свежи салатки, подходящи са също ястия от коприва, лапад и спанак.
Един от най-важните елементи на великденската трапеза е основното ястие, което най-често е печено агнешко месо. А защо се яде агнешко на Великден? Това се свързва с факта, че в деня на Възкресението на Исус в жертва е било принесено агне, пише marica.bg.
Това обаче е въпрос на личен избор и не изключва възможността на трапезата да има също свинско, пилешко или заешко.
Идеалните кюфтета: вкусни и сочни, направо се топят в устата!
В духа на празника всяка трапеза за Великден трябва да създава настроение. Ярките пролетни цветове, като жълто, оранжево, зелено, са чудесен избор за цветова схема на салфетките, покривката, както и на различни аксесоари.
Но когато става въпрос за великденски декор, не се чувствайте задължени да се придържате към типичните ярки палитри. Експериментирайте и с меки нюанси като розово, бледосиньо и лавандула.
Накарайте всеки от присъстващите да се почувства специален. Напишете името му върху красиво аранжирано яйце и го поставете на мястото, на което ще седне всеки един около празничната трапеза. За да не се търкалят яйцата, поставете ги в малки кутийки. Сложете вътре малко изкуствена трева за свеж и пролетен вид.
Тъй като Великден празнуваме напролет, има много цветя, които хората асоциират с този празник. Някои го свързват с уханието на цъфнал люляк, други със страстно червените лалета, трети - със слънчеви нарциси.
Възползвайте се от изобилието от цветя през този сезон и декорирайте масата с красив букет. Хубаво е вазата да е ниска, с широко гърло, а самият букет да не е много висок, за да не пречи на комуникацията. Внимавайте и с ароматите - някои ухания на цветя дразнят апетита.
Превърнете великденски яйца в произведения на изкуството СНИМКИ
Център на вниманието безспорно са великденските яйца, затова задължително трябва да ги включите в аранжировката на трапезата. Това може да стане, като ги поставите на специални стойки или весели поставки поединично и ги пръснете из масата.
Друг вариант е да сложите по три великденски яйца във водни чаши или да използвате панер с шарени яйца като център на декора на масата. Ако пък искате да им обърнете по-специално внимание, подредете яйцата в чиния и я поставете на поставка за торта.
Заекът - знак за плодородие и обновление
Великденският заек се среща в традициите на много народи, а някои обичаи датират отпреди хиляди години. Древните хора забелязали връзката между раждането на деца и лунните цикли.
В най-старите паметници на азиатски цивилизации заекът е символ на луната. Луната и заекът се превърнали в символ на прераждането или живота след смъртта.
В древен Египет заекът е символ на плодородието и обновлението. Това вярване се предава на гърците, а след това и на римляните, които го разпространяват в останалата част на Европа.
По-късно келтите и други европейски народи отбелязват празника на Eостра, богинята на зората в гръцката митология. В римската митология тя е известна като Аврора, свързвана с пролетта.
Нейният символ е заек, най-плодовитото животно - символ на новия живот. През Средновековието заекът започва да се свързва с кокошите яйца, тъй като и заекът, и яйцата са символ на плодородието и прераждането през пролетта.
Печено агнешко на фурна
Необходими продукти:
1 бр. агнешко бутче (2,5 кг) или плешка (2 кг)
1 глава чесън
2 с. л. доматено пюре
1 с. л. горчица
1 ч. л. кафява захар
1 ч. ч. бяло вино
5-6 стръка прясна мащерка
1 ч. л. сол
1 ч. л. черен пипер
1 ч. л. червен пипер
100 мл. слънчогледово олио
Начин на приготвяне:
Измийте месото добре и го подсушете с кърпа. Направете малки прорези (около 20) по цялата повърхност на агнешкото месо с нож. Във всеки прорез пъхнете по половин скилидка чесън.
Смесете солта, черния пипер и червения пипер и ги втрийте в месото. Загрейте зехтина и добавете кафявата захар. Разбъркайте и изсипете доматеното пюре, горчицата и виното.
Оставете да къкри, докато се сгъсти, като разбърквате от време на време. Със сместа намажете месото от всички страни. Загрейте фурната до 240 °С на първото ниво.
Сложете на дъното на дълбока тава метална решетка за печене. Сипе-те в тавата 1 ч.ч. гореща вода и 5 с.л. слънчогледово олио. Покрийте тавата с фолио. Печете около 30 минути, след което намалете фурната на 180 °С и печете още 3 часа. Махнете фолиото и оставете фурната включена още 20 минути за апетитна коричка
Курабии без мазнина
Необходими продукти:
500 г брашно
1/2 кофичка кисело мляко
3 яйца
1 ч.л. сода бикарбонат
1 пакетче ванилия
Начин на приготвяне:
В купа разбърквате яйцата и захарта. Добавяте киселото мляко с разтворената в него сода. Брашното се пресява и се смесва с ванилията, а след това се изсипва при останалата смес.
Замесва се тесто, което се разточва на тънка кора. От него с помощта на формички изрязвате великденските курабии и ги подреждате в тава, покрита с хартия за печене. Оставяте така 10-15 мин. и слагате във фурната. Великденските курабии без мазнина се пекат на 190-200 градуса до златисто. Поръсвате с пудра захар.
Домашен козунак
Необходими продукти:
7 яйца
около 1.2 кг - 1.4 кг брашно
400 г захар
300 мл хладко прясно мляко
60 г прясна мая
сок и настъргана кора от 1 лимон
2 ванилии
1/4 ч.л. сол
120 г течна мас (може и олио) и 230 г течно масло
Допълнително по желание: орехи, локум или сладко стафиди
Начин на приготвяне:
Разтваряме маята в около 100 мл прясно мляко заедно с 1 ч. л. захар и добавяме малко брашно. Разбъркваме добре. После оставяме на топло да втаса 1/2 час. Разбиваме яйцата със захарта и към тях добавяме останалото мляко, сока и кората на лимона, ванилията и солта.
Изсипваме шупналия квас и разбъркваме добре. В голяма тава сипваме 1 кг брашно.
Оформяме кладенче и слагаме яйчената смес вътре. Започва-ме да месим тестото, като постепенно прибавяме по малко от останалото брашно, докато получим меко тесто, което да не лепне по ръцете.
Смесваме двата вида стопена мазнина и с непрекъснато примесване прибавяме към тестото, докато се поеме цялата. Месим, докато започват да се получават въздушни мехури.
Слагаме омесеното тесто в достатъчно голям съд, покриваме го с кърпа и го оставяме на топло да втаса за 2 часа. След като тестото втаса, може да направите от него козунаци с най-различни форми.
Разделяме шест еднакви топки тесто и ги разточваме върху намазан с масло плот на дълги правоъгълни парчета. Поръсете ги с плънка - орехи, сладко, стафиди или локум.
Плетем две тройни плитки в голям, намазан с масло дълбок съд за печене. Намазваме отгоре с едното разбито яйце. Поставяме в нагорещена на 180 градуса фурна. Изпичането продължава 40-50 мин. Вадим от тавата и покриваме с кърпа.
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!