Психолог предупреди за опасностите от общуването с позитивни хора

"Токсичната“ жизнерадост оказва негативно влияние върху психическото състояние

https://jenata.blitz.bg/zdrave/psixolog-predupredi-za-opasnostite-ot-obshhuvaneto-s-pozitivni-xora Jenata.blitz.bg
Психолог предупреди за опасностите от общуването с позитивни хора

Фалшивата или „токсична“ жизнерадост оказва негативно влияние върху психическото състояние на човек и може да доведе до наддаване на тегло. Психологът и доктор Сузан Дежес-Уайт разказа за това в статия за Psychology Today.

Тя предупреди, че постоянното престорено добро настроение не позволява да се установи разбирателство в романтични и приятелски отношения. Този подход може да бъде описан с термина "токсично положителен". Както отбеляза психологът, това е убеждението, че независимо от трудността на ситуацията е необходимо сляпо да се поддържа оптимистична нагласа, което затруднява обективното възприемане на нещата.

Защо рутинните неща са много важни за характера и качеството ни на живот

Дежес-Уайт посочи, че може да бъде полезно да се практикува положително мислене, но „токсичната позитивност“ има отрицателен ефект върху човек, предотвратявайки проявата на истински чувства. Колкото по-малко човек разбира преживяванията си, толкова повече се крие зад маската на оптимист, смята експертът.

За да разпознае признаците на подобно поведение, психологът посочи седем признака на фалшив оптимизъм, като препоръча да се отървете от този начин на общуване.

Уайт обясни, че хората се преструват на винаги весели от страх от мнението на другите. Поради това те са склонни да смекчат всяка неудобна комуникация с приятни думи. Също така, "токсично-позитивните" хора обичат да отхвърлят чувствата си, не приемат тъгата и разочарованието и изпитват срам за изразяване на негативни преживявания.

Според психолога подобно поведение може да доведе до влошаване на физическото благосъстояние и дори до наднормено тегло поради потиснати емоции.

„Също така трябва да признаем, че негативните емоции рядко просто „изчезват“. Потиснатите емоции непременно ще излязат и това може да се случи в грешна среда“, обяснява тя.

Освен вреда за здравето, такава жизнерадост се отразява зле на отношенията с другите.

Само един хормон утроява риска от ранна смърт при жените

„Ако не си позволяваме да бъдем честни за това как се чувстваме или позволяваме на другите да се чувстват комфортно да споделят истинските си чувства, ние жертваме истинската интимност и принуждаваме връзката да поддържа повърхностна, неискрена природа“, добави Уайт.

За да се отървете от „токсично-положителното“ поведение, психологът призова да разпознава както добрите, така и лошите емоции. Това изисква да се научите да говорите вместо фразата „няма от какво да се притесняваш, всичко е наред“ „Виждам, че вече си емоционално болен. Как мога да ти помогна?“.

Както заключи Уайт, само като спре да крие истински чувства зад фалшивия оптимизъм, човек може по-добре да разбере себе си и да получи емоционална свобода./jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

Горещи

Коментирай